„Když jsme připravovali knihu, měli jsme pocit, že se chceme přihlásit k odkazu Václava Havla, a říct, že je to náš hrdina. Pro nás Václav Havel zůstává největší postavou českých, československých i světových dějin a chtěli jsme mu takto poděkovat," řekl Jan Pergler.
Fotograf znal Havla velmi dobře
„Vybrali jsme si 29 postav, které nějakým způsobem byly s Václavem Havlem delší dobu než my, ptali jsme se jich, jaký Václav Havel byl a jaký je jeho odkaz," uvedl.
Knihu doprovodil portrétními fotografiemi Ondřej Němec, který se s Havlem znal velmi dobře od mládí. Někteří z respondentů se čtvrtečního křtu také zúčastnili, byli mezi nimi kardinál Dominik Duka, architekt Miroslav Masák, Havlův tajemník Vladimír Hanzel, textař a příští prezidentský kandidát Michal Horáček, bývalý politik Alexandr Vondra, Luboš Dobrovský, Fedor Gál či Jitka Vodňanská.
Duka poděkoval studentům
Duka ke svátečnímu dni uvedl, že z něj má radost, přestože se ho velmi obával. „Chtěl bych poděkovat studentům, že vrátili 17. listopadu jeho místo, tam, kam patří," řekl.
Respondenti v knize vzpomínají na Havla jako na prezidenta, kamaráda, disidenta i šéfa. Kaleidoskop vzpomínek mapuje období od 60. let, kdy se Václav Havel začal objevovat na veřejnosti jako dramatik a intelektuál, přes 70. a 80. léta, kdy se stal neformálním lídrem disentu, přelomový rok 1989 a jeho nezastupitelnou roli v sametové revoluci. Kniha sleduje také 13 let působení na Hradě i jeho poslední dny na Hrádečku v roce 2011.
Čtěte také: Tisíce lidí si na Národní třídě připomínají výročí 17. listopadu