Expozice nabídne výběr významných nábytkových souborů a solitérních kusů nábytku Pavla Janáka, Josefa Gočára, Vlastislava Hofmana, Josefa Chochola, Otakara Novotného a Antonína Procházky. Nábytek doplní keramika, předměty z kovů, ornamentální tapetové vzory, plakáty a užitá grafika. Propojení volného a užitého umění zohlední vybraná díla kubistického malířství a sochařství – malby Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály a Otokara Kubína a plastiky Otto Gutfreunda. Architekturu přiblíží projekce.

„Jen málokdy se podaří vystavovat autentické předměty v autentickém prostředí, kde se prostor stává součástí expozice," uvedl architekt expozice Jiří Javůrek.

Zástupci UPM ve spolupráci s katedrou výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy plánují vytvoření programu pro školy. První z cyklu komentovaných prohlídek pro veřejnost se uskuteční 24. listopadu s kurátorkou výstavy Lucií Vlčkovou.

Kubistický dům U Černé Matky Boží byl postaven v letech 1911 až 1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Jméno má podle barokní sošky na svém nároží. Jeho součástí je kavárna, která je replikou té původní z doby vzniku domu, provozuje ji soukromá firma. Státní fond kultury, který kubistický dům spravuje, čelí žalobě seychelské společnosti WBC Capital, která chce zaplatit 300 milionů korun za 20 let starou rekonstrukci.