Jak vzpomínali herci Miroslav Hanuš a Miroslav Táborský, Borna svou poslední sbírku vytvořil pomocí speciálně upraveného počítače. Měl k němu přidané zařízení, které mu umožňovalo pouhým pohledem na jednotlivá písmena na speciální klávesnici zaznamenávat písmena, slova a celé věty. "Byl šťastný, že zase může psát," řekli.

Kolegové vzpomínali na režisérovu divadelní práci

Z Bornovy šesté sbírky básní se pak v neděli večer četlo, zněly texty plné vzpomínek, někdy bilancující, někdy smířené s těžkou životní situací, ale také plné černého humoru a ironie, které byly podle kolegů Bornovi vlastní. Často jde o drobné poetické hříčky, založené na vtipně zkombinovaných rýmech, více či méně uvěřitelných příhodách.

„Může to být pravda, ale Honza taky hrozně kecal," vzpomínal Hanuš. "Krásně kecal," doplnil ho Táborský. S láskou v neděli Bornovi kolegové vzpomínali na jeho divadelní práci, režírování, při kterém nechyběla ostřejší slova, i na jeho nezdolnou vůli k tvorbě a životu.

Návštěvníci si mohli koupit poslední Bornovou knížku

Improvizovaný večer spojovaly písně Petra Skoumala a Jana Vodňanského, které znějí v kabaretech, jež v Bornově režii Divadlo v Dlouhé uvádí. Zahájila ho píseň Karla Gotta Včelka Mája, která zněla i při pátečním posledním rozloučení s divadelníkem.

„V pátek jsme s ní končili, dnes začínáme, dneska je křest, dneska se Honza zase vrací," řekl na úvod večera Hanuš. Návštěvníci divadla si v neděli také poslední Bornovu knížku mohli hned koupit. „Musíte si ji kupovat, řekl, že v tom má prachy," vyzýval Bornovy přátele a milovníky jeho práce Hanuš, který se v posledních letech režisérsky podílel na Bornových inscenacích.

Borna spoluzakládal divadlo Vizita

Borna se jako divadelník věnoval tvorbě pro děti, divadlu pro všechny generace. V 80. letech režíroval v brněnském HaDivadle, loutkovém divadle DRAK nebo Realistickém divadle v Praze.

V letech 1993 až 1996 byl uměleckým šéfem Dejvického divadla. Spoluzakládal divadlo Vizita. Od roku 1990 vedl ateliér herectví na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Od roku 1996 působil v Divadle v Dlouhé.

Čtěte také: Režisér Borna měl na svém „posledním představení" v Dlouhé plno