Na jevišti poskakuje od pohledu naivní dívka s transparentem V. I. Lenina, kolem ní krouží a snaží se jí „ulovit“ zapřísáhlý rocker. Za zády jim hraje kapela jeden z pomalejších songů… Středeční malá ochutnávka z muzikálu Ať žije rokenrol! měla upozornit na jeho blížící se premiéru, která je v pražském Divadle Broadway ohlášena na 20. října.

Jeho tvůrci – Petr Janda (hudba) a Karel Šíp (libreto a texty písní) – v něm diváky zavedou na přelom 50. a 60. let, kdy svět zachvátila horečka zvaná rokenrol, avšak do tehdejšího Česko-slovenska si tahle podmanivá muzika hledala cestu jen těžko. I tak si u nás našla mnoho příznivců. Jedním z nich je i hlavní hrdina muzikálu Rudolf Konopásek zvaný Ronny, jemuž se ke všemu líbí Yveta, mladá svazačka a dcera stranického funkcionáře z jejich činžovního domu. Že to se svým bojem za rokenrol nebude mít lehké, je nabíledni. Navíc v době, kdy oficiální kultura preferovala českou dechovku a ruské častušky…

Nápad vznikl na sklenkou

„Myšlenka napsat něco společného se zrodila ve Špindlerově mlýně, kde jsme jednou s Karlem Šípem trávili Silvestra,“ předeslal Petr Janda. „Popíjeli jsme, pak už jsme byli docela prdlí a začali jsme pomlouvat všechny možné muzikály. Když jsme měli oba dost, řekli jsme si, že si jeden napíšeme sami. Následující ráno jsem se probudil a nic si nepamatoval. Karel naštěstí ano – pár dní na to mi zavolal, že už má dokonce námět. Musím říct, že jsem z něj moc nadšený nebyl, představoval jsem si nějaké vznosnější historičtější téma, ale teď jsem rád, že jsme do něj šli,“ vyprávěl Janda, který se svým Olympikem zakoušel „bitvu o bigbít“ na vlastní kůži. O to lépe se mu písničky do muzikálu skládaly. Že teď na jevišti zazní v živém podání, si velice pochvaluje. „Muzikanty mám rád, vím, jak těžký život vedou, když nemají do čeho ‚píchnout‘. Jak říkával Laco Déczi – se zkouškami se roztrhl pytel a kšeft žádnej. Tak my jim ho dáváme.“

Lucie Vondráčková coby Yvetta

Byla to nejen jména autorů, ale i samotné retro téma, které vedle mnohých účinkujících přivedly do muzikálu i Lucii Vondráčkovou – představitelku svazačky Yvetty. „Líbí se mi, že ta holka řeší problém, který je aktuální. Je ukázkou toho, že když člověk potká někoho, kdo ho v životě posune dál a díky tomu začne chápat určité věci, sám roste. V Yvettině případě, která takovou situaci zažije, mentálně dospěje,“ sdělila Vondráčková, jíž bude při premiérovém uvedení partnerem na pódiu Jan Toužimský coby Ronny. V dalších rolí se představí Pavel Nečas (otec Yvetty), Petra Janů (maminka Ronnyho), Aleš Háma (primář protialkoholní léčebny), Vilém Čok (Ronnyho manažer), Juraj Bernáth a Petr Šudoma (policajti) či Martin Pošta (ředitel kulturního střediska).

Kaliopky, čikuli a bigbít

Diváci, kteří zrovna nejsou pamětníky minulého režimu, budou při vstupu do hlediště vybaveni programem doplněným o výčet použitých pojmů. „Někteří mladí se totiž při zkouškách ptali režiséra Viktora Polesného, co znamenají třeba slova kaliopky, věrtel, čikuli, algena. Jiní zase nevěděli, kdo to byl Brežněv, co to byl Sovětský svaz… Tak jsme přišli s nápadem, že jim pro jistotu dáme k ruce slovník, aby byli v obraze,“ dodal Karel Šíp.