Z hereček nominovali filmoví publicisté Tatianu Pauhofovou, Petru Špalkovou a Janu Plodkovou, respektive Jaroslavu Pokornou, Taťjanu Medveckou a finskou herečku Kati Outinenovou.

Ocenění za nejlepší počiny roku 2013 budou předána v sobotu večer v pražském Divadle Archa. Moderátorem přenosu na ČT2 bude Václav Moravec.

Stejně jako v případě Českých lvů i u kritiků získaly nejvíc nominací - deset a šest - filmy Agnieszky Hollandové Hořící keř a Zdeňka Tyce Jako nikdy. Druhého kola hlasování se zúčastnilo 41 novinářů. Posuzovali 26 celovečerních hraných a animovaných filmů,které měly distribuční premiéru v roce 2013 a vyhověly pravidlům těchto cen. Celovečerních dokumentů hodnotili šestnáct.

Po čtyřech nominacích získali Klauni Viktora Tauše a Rozkoš Jitky Rudolfové. Tři nominace mají Hřebejkovy Líbánky, po dvou nominacích dokumenty Show! a Šmejdi. Filmy Hoteliér a Revival byly nominovány jedenkrát. Na cenu RWE za Objev roku mají naději režiséři Bohdan Bláhovec a Silvie Dymáková za dokumenty Show! a Šmejdi a scenárista Štěpán Hulík za Hořící keř.