Kolegům z oboru i laikům poskytuje detailní vhled do uměleckého výzkumu a práce, která předchází výslednému produktu. Připomíná, že za užitým i čistě „okrasným“ uměleckým dílem často bývají namísto nenadálé inspirace stovky hodin bádání, projektování, experimentování, cestování atd. Mezi dvacítkou představených projektů jsou navíc i zajímavé inovace pro praktický život.

Třeba Monika Martykánová vytvořila porcelánové sošky Alegorie covidu, zobrazující „pejskaře“ na vycházce, nymfu stříhající si vlastní vlasy a kurýra s jídlem na kole. Vedle designových sošek jsou vystavené i nákresy klasických komorních plastik z porcelánu, jimiž se autorka inspirovala.

Marie Maláková vytvořila na základě experimentů s kvašením zelí a po generace používaných „zeláků“ důmyslné skleněné nádoby na nakládání potravin. Těžkou poklici nahradila dvojicí těsnících skel a nádoby vhodné i do menších kuchyní bez spíže mají rysku s „kalendářem“, který uživateli v uspěchané době připomíná, kdy fermentaci započal. „Výhodou těchto nádob je možnost pozorovat v přímém přenosu změny uvnitř. Například včetně dnes populárního množení kombuchy. Za tímto výtvorem je můj zájem o probiotické potraviny, které jsou nesmírně zdravé a prověřené staletími,“ prohlásila autorka.