Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená se v Praze narodila, v hlavním městě žije a působí. Část svého života prožila v emigraci, po roce 1989 se začala opět vracet do Česka. Má za sebou přes 2000 vystoupení ve 112 operních rolích, v roce 2004 obdržela cenu Thálie za celoživotní dílo a v roce 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal Medailí Za zásluhy.

Filmový a televizní režisér, producent a scenárista Fenič působí také jako ředitel mezinárodního filmového festivalu Febiofest, který založil v roce 1993. Dokumen­taristka Olga Sommerová připomněla, že Fenič, když mu režim nedovolil filmovat, provázel turisty po Praze a po smrti Václava Havla právě on přišel s nápadem pojmenovat po něm letiště v Ruzyni.

Jako dárek k udělení čestného občanství by Fenič chtěl opravené Václavské náměstí a Národní třídu. „Strašně bych si přál, kdyby hlavní město k výročí 100 let od založení Československa postavilo nějaký symbol událostí, které se zde (v roce 1989) odehrály. Jsou tam jen dvě holé ruce v uzavřeném průjezdu," řekl po převzetí ocenění.

„Václavské náměstí můžu skoro slíbit. S Národní třídou ještě nevím, na tu se podívám," odpověděla primátorka.

Pocta od roku 1920

Výtvarník Stanislav Kolíbal patří k významným představitelům českého konceptuálního umění. Od 50. let 20. století se systematicky věnuje především sochařství, v roce 1964 navrhl řešení podpůrných zdí nuselského mostu. Po roce 1970 mu režim zakázal v Československu vystavovat. V Praze nyní žije a tvoří, v roce 2005 převzal od prezidenta Václava Klause Medaili Za zásluhy.

Uznávaný virtuos Ivan Moravec byl jediným Čechem, který se dostal mezi sedm desítek pianistů, jejichž umění zachycuje na CD prestižní edice Velcí klavíristé 20. století. Dlouholetý pedagog Akademie múzických umění zemřel loni v červenci.

Hlavní město uděluje čestná občanství jako poctu od roku 1920. Čestnými občany hlavního města se v minulosti stali například Václav Havel a Edvard Beneš. V roce 1990 bylo čestné občanství odebráno někdejším komunistickým prezidentům Klementu Gottwaldovi a Gustávu Husákovi.

Stříbrná medaile

Stříbrná medaile hlavního města Prahy je zvláštním projevem úcty a ocenění za významná umělecká, vědecká a jiná díla mající vztah k hlavnímu městu. V minulosti medaili dostali například zpěváci Karel Gott a Waldemar Matuška, herec Miroslav Horníček, bývalý ministr kultury Pavel Tigrid nebo také fotbalová legenda Josef Bican. V úterý je obdrželi dirigent Jiří Kout a režisér Ladislav Smoček.

Osmasedmdesátiletý Kout v 60. letech nemohl pracovat kvůli nesouhlasu se vstupem vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, v 70. letech emigroval a později působil jako šéfdirigent opery v Berlíně a hudební ředitel opery v Lipsku. Dramatik a divadelní režisér Smoček, kterému je letos třiaosmdesát let, je vedla Václava Havla a Pavla Kohout nejuváděnějším českým dramatikem v zahraničí. Jako režisér působil v Laterně Magice, Činoherním klubu a Vinohradském divadle.

Hudební doplněk ceremoniálu obstarala pěvkyně Dagmar Pecková doprovázená na klavír Miroslavem Sekerou, zazpívala tři skladby Leoše Janáčka.

Čtěte také: Jednička vyznamenala zesnulého kreslíře