PRAHA -Málokterým hercům se poštěstí, aby ještě za svého života byli považováni za legendu. A pokud se tak stane, málokdy se poštěstí zase nám, mladší generaci, abychom takovou živoucí legendu viděli hrát na jevišti.

V inscenaci Manžel pro Opalu se ale můžeme setkat hned se dvěma – s Květou Fialovou a Lubomírem Lipským. Divadlo 90 U Valšů vzniklo při Domu aktivního stáří Portus a specializuje se na seniorské publikum. Senioři jsou také hlavními hrdiny hry amerického dramatika Johna Patricka.

Humorné dialogy dramatu s velmi jednoduchou zápletkou přinášejí poselství: stáří dodává svobodu splnit si všechny sny. Nezbytný sentiment, který pramení jak ze hry a inscenace, tak ze samotného setkání šedovlasých herců s šedovlasým publikem, se nejlépe hodí ke Květě Fialové. Její Opala je lehce roztržitá a podivínská. Má na sobě dlouhé volné šaty a na krku dřevěnou pruhovanou figurku kočky (obé jak vystřižené z obchodu s indickým zbožím). Vyrovnaný, přívětivý úsměv a věčný optimismus nejsou jen znaky role, ale herečky samotné.

Na scéně se chvílemi pohybuje nepřirozeně a snad příliš dychtivě hraje v momentech, kdy jen čeká na repliku. Celkově jsou si Opala Kronkieová a Květa Fialová ale tak podobné, že občas jejich charaktery splývají. Naďa Konvalinková coby Opalina energická přítelkyně Růženka pobaví svým temperamentem. Její grimasy jsou přesné, nikdy nesklouznou k laciným obličejům. Jevišti vévodí Lubomír Lipský v roli Kapitána Mooneyho.

Třaslavý stařec, který přes svůj věk stále holduje požitkům života, ve hře pronáší nejvtipnější repliky. Lipský v nich prokazuje hluboký smysl pro přesně pronesený vtip. Slabinou, ne-li přímo trhlinou inscenace jsou nepodařené výkony Blanky Lormanové a Čestmíra Gebouského v rolích ziskuchtivých dětí Kapitána Mooneyho.Oba herci se spíše fyzicky pitvoří, a zcela tak opomíjejí humor, který vychází z konverzace.

Nehrají ani parodii, ani karikatury, ani realistické postavy, pronášejí své repliky jako by závodili o čas. Ale koneckonců, živoucí legenda přece nemůže být každý.