Pro potřeby filmařů se v sobotu vinohradská škola změnila na mnichovské Luitpold Gymnasium spojené se jménem geniálního vědce. Atmosféru druhé poloviny 19. století vytvořili muži v cylindrech, pochodující vojáci v pestrých uniformách nebo fiakr tažený párem černých koní. Produkce filmu uzavřela ulice v bezprostředním sousedství školy. Filmaři striktně odmítli focení nebo rozhovory.
Kde se točí
„Natáčení začalo 3. září, točilo se například na Lokti, přičemž práce na seriálu potrvají do poloviny března. Na jeho vzniku se budou podílet ještě další dva režiséři," sdělil v pátek Ondřej Novák, lokální manažer společnosti Stillking Films, která pro Američany zajišťuje produkci v Česku.
Pro snímek o Einsteinovi filmaři využijí i prostory na univerzitách v Brně a Plzni, ministerstva dopravy, ministerstva zemědělství, v Rudolfinu nebo v klášteře Teplá. Například budova školy v pražských Strašnicích bude po úpravách pro filmování představovat interiér švýcarské školy v Aarau.
Filmařům natáčení zkomplikoval požár
Díky filmovým pobídkám využívají české lokace a místní štáby mimo jiné producenti eposu Britannia a seriálu Knightfall, jehož natáčení zkomplikoval srpnový požár filmových kulis na pražském Barrandově.
Filmové pobídky v tuzemsku trvají od roku 2010. Česko vždy lákalo zahraniční produkce zejména historickým prostředím. Po prvotním porevolučním zájmu ale nastal propad a filmaři využívali možnosti jiných zemí, které nabízely pobídky. Po jejich zavedení se zahraniční štáby vrátily a zaměstnávají tisíce lidí.
Zahraniční investoři
Hlavním účelem filmových pobídek je přilákat zahraniční produkce a investory, aby filmy točili na území České republiky při využití českých poskytovatelů služeb. První roky ale byla suma, kterou na ně stát vynakládal, nízká. Loni už byly pobídky přibližně ve stejné výši jako letos, tedy 800 milionů korun, a do ČR přinesly investice ve výši 4,5 miliardy korun, což je největší částka za posledních 12 let.
„Útrata zahraničních produkcí v České republice vzrostla od zavedení pobídek téměř pětinásobně," uvedla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.
Čtěte také: Praha táhne filmaře. Chce jim dát miliony