„Mayenburg ji označuje za svou alergickou reakci na to, co se v Evropě a ve světě děje. Na tendenci společnosti volit si do čela machistické lídry, kteří aplikují velice jednoduchá řešení na velice komplikované problémy. Tuhle alergii s Mayenburgem sdílíme a navíc nás baví, jakým, pro sebe typickým a krutě komediálním způsobem autor aplikuje antihistaminika," řekla o chystané inscenaci dramaturgyně Marie Špalová.

Připravují se tři premiéry

Režie hry, k jejímuž napsání byly impulzem i výsledky amerických prezidentských voleb, se ujme slovenský režisér a spoluzakladatel Divadla Letí Marián Amsler. V hlavních rolích se představí Tomáš Kobr, Jiří Böhm či Beáta Kaňoková.

V lednu rozšíří repertoár nejnovější hra ikony britské dramatiky Caryl Churchillové nazvaná Escaped Alone - Čaj a apokalypsa. V experimentálním textu pro čtyři starší dámy se v režii umělecké vedoucí Divadla Letí Martiny Schlegelové objeví Eva Holubová, Zuzana Kronerová, Zoja Oubramová a Eva Salzmannová.

Poslední premiérou bude na jaře 2018 text napsaný na objednávku divadla. V současné době na něm pracuje herec a dramatik, vítěz kategorie Talent roku Cen divadelní kritiky Tomáš Dianiška. Jeho hru Den závislosti na motivy života Philipa K. Dicka, spisovatele groteskní sci-fi literatury, která inspirovala filmy 12 opic, Blade Runner, Matrix či Věčný svit neposkvrněné mysli, uvede soubor v režii Jana Holce.

Starší inscenace z repertoáru nezmizí

Divadlo Letí, jehož cílem je podpora současné dramatiky, se stalo součástí prestižní mezinárodní divadelní sítě Fabulamundi, která sdružuje divadla uvádějící současnou dramatiku. Momentálně se připravuje reprezentativní katalog současných her ze všech šestnácti zapojených zemí.

Bude sloužit jako zdroj textů pro všechna zúčastněná divadla po další čtyři roky. Během následujících čtyř let se uskuteční setkání dramaturgů a producentů z těchto zemí s vybranými dramatiky, následovat budou produkce jejich her v zahraničí. Projekt vyvrcholí v září 2020 festivalem současné evropské dramatiky.

Divadlo Letí bude pokračovat v uvádění starších inscenací, s inscenací Olga (Horrory z Hrádečku) dokončí na podzim svou tour po tuzemských festivalech. Po Olomouci, Brně, Zlíně, Ostravě, Hradci Králové a Plzni ji tak budou moci vidět i diváci v Mostě nebo Českém Těšíně. Více informací je na adrese www.divadlo-leti.cz.