V první půli večera se slavily troje narozeniny, jubilanty byli Miles Davis, Jaroslav Ježek a Wolfgang Amadeus Mozart. Soutěžící si od každého z nich připravili jednu skladbu a pak losovali, co budou hrát. Diváci se tak dočkali mozartovské klasiky v provedení známého jazzmana nebo jihoafrického pianisty, jenž hraje Jaroslava Ježka.

Samostatný vrchol každého večera s Pianistou roku tvoří opulentní večeře formou bufetu, připravená zkušeným týmem pod vedením nového šéfkuchaře hotelu Boscolo Prague Pavla Vacka.

Vyhledávaný kuchař, který stál u zrodu řady úspěšných restaurací, je vyznavačem prostých kombinací z těch nejkvalitnějších a nejčerstvějších surovin. Telecí ragú s houbami nebo losos na grilu s citronovou omáčkou beurre blanc nadchly hosty skoro stejně jako výkony soutěžících.

Zkouška ohněm po večeři

Ve druhé půli večera došlo na pianistickou zkoušku ohněm. Soutěžící si losovali hypotetické situace v baru, k nimž mají zahrát doprovod. Tři si nezávisle na sobě vytáhli „potopení Titaniku", „návštěvu prezidenta" dva. Došlo ale i na „rvačku" nebo „nudu v baru".

Jak porotci neopomněli zdůraznit, všechny výkony jsou letos vyrovnaně silné, nicméně výlet za hranice žánrů, na které jsou soutěžící zvyklí, zamíchal pořadím, takže dříve jasní favorité už nejsou tak jasní.

Čtyři pianisté vypadli, jeden se může díky hlasování na internetu vrátit do soutěže, která je čím dál tím napínavější. Hlasovat mohou i čtenáři Deníku na adrese www.pianist.cz, kde také zjistí, jak zakoupit lístky na zbývající kola, 20. března a na finále, které se uskuteční v Sukově síni Rudolfina.

Čtěte také: Večer plný tanců z celého světa: soutěžící zahráli valčíky, čardáš i latinu