close „Přijal jsem nabídku, protože jsem zvědav, jestli nám dorostli výjimeční jedinci,“ říká skladatel a producent Ondřej Soukup o své účasti v porotě další řady SuperStar. zoom_in

10. místo

Po roční přestávce s Hlasem ČeskoSlovenska je tady už třetí série pračky na talenty Česko Slovenská Superstar. Už nemá smysl přemýšlet ani divit se, co bude další desítka pěšáků pár týdnů po soutěži v limitovaném československém rybníčku šoubyznysu dělat. Na devět - a to jsme ještě optimisté - z deseti se přes posílení faktorů reality show (místo hotelu teď budou všichni společně bydlet ve vile) do prázdnin zapomene. Snad mediální pozornost kolem jednoho z porotců - Ondřeje Soukupa - pomůže aspoň návštěvnosti na malém turné Pražského výběru, které Soukup s kapelou - mimo jiné hrají i 26. března v pražské Tipsport areně - na jaře absolvuje.

close Ilustrační foto zoom_in

9. místo

Do Česka dorazily první automaty na pizzu. Zatím jsou tři, všechny v Praze, ale brzy jich prý má být 20. Pizzu vám upečou do tří minut. Sympatické je, že nevaří z polotovarů, nýbrž z (údajně) italských surovin a celý proces vidíte na vlastní oči. Méně sympatický jsou výběr (jen čtyři druhy pizzy) a poněkud frigidní chuť. Do Vaňkova Pekla na talíři a Babicových "dobrot" to asi nebude. Ale k Pohlereichovi taky ne.

close Poslankyně a bývalá starostka Vizovic Alena Hanáková zvítězila v ankěte Deníku Žena regionu 2011. zoom_in

8. místo

Ministryně kultury Alena Hanáková potřetí vystoupila v Událostech, komentářích a jak se stalo zvykem v minulých dvou výstupech, zase se tragikomicky ztrapnila. Lidé, kteří jí dřív nemohli přijít na jméno, už teď však s ní spíš smířlivě soucítí. Ministryně, která se v důsledku "řídících procesů" ocitla ve funkci, která je zjevně nad její síly, je prý jen smutnou, ale aspoň naslouchající loutkou uprostřed vřavy.

close Logo TV Pětka zoom_in

7. místo

Na Nově jakoby chtěli následovat příklad televize Pětka a po kanálu plném desetkrát reprízované zábavy Smíchov spustila 22. února "novinku" nazvanou Telka. Ta se vyznačuje tím, že jde ještě dál a neváhá vysílat zábavu reprízovanou jedenáctkrát. Vedle Primy, které se podařil tah s kanálem dokumentárních pořadů Prima Zoom, jakoby majitelé Novy dělali posledními kroky vše proto, aby kdysi nejcenější televizní značku v bývalé východní Evropě mohli co nejlevněji prodat.

close TV Pětka. Na snímku jsou zpěvačka Iveta Bartošová (vlevo) a herec Jan Antonín Duchoslav. zoom_in

6. místo

Televizi Pětka jsme v listopadovém Kulturáku už při jejím startu velké šance nedávali. "Věřím, že rozhodne kvalita. Že se celebrit z výprodejů a dvoulitrových malinovek bez malin zato s čpavkem za pět korun přejíme," psal tehdy v komentáři Ondřej. A na jeho slova došlo dřív než čekal. 4. února, v den, kdy jiná televize, Nova, slavila devatenácté narozeniny, skončila.

close Katka a Jindra zoom_in

5. místo

Eva a Vašek mají zdatné konkurenty. Jmenují se Katka a Jindra, jsou o několik generací mladší, ale s o to větší vervou dokáží pomocí samohrajek a totálního neumětelství prznit jinak hezkou českou lidovku. Spolu s dalšími úkazy typu Domenico Martucci či Dave Větrovec patří k favoritům anticeny Zlatý David, kterou ve středu 13. března vyhlásí v pražském klubu Roxy.

close Kdo si odnese sošku anděla v kategorii Folk & Country? Akademici nominovali Radůzu, Karla Plíhala a kapely Zrní a Zhasni. zoom_in

4. místo

Zatímco američtí Oscaři nepřekvapili, hudební ceny ano. Album roku podle Grammy nahráli britští indie folkoví hoši Mumford & Sons, které 6. března uvidíme i v Praze, ve Velkém sálu Lucerny (více v Akcích Kulturáku, ale už je vyprodáno). A domácí Andělé nominací Zrní na kapelu roku nebo Borise Carloffa na zpěváka roku totálně. I kdyby to nakonec vyhráli všeobecně očekávaní (čímž neříkáme, že špatní) Kryštof, Lucie Bílá a Vojtěch Dyk, je to dobrá zpráva, že se něco děje a nenecháme si vtloukat stále stejné šrouby do hlavy. Mimochodem, zrovna Lucie tu chybí a je dobře, že se má vrátit!

close Rok 2013 bude v České televizi ve znamení zavedených, inovovaných a zcela nových formátů. Ilustrační foto zoom_in

3. místo

Únorová hitšaráda ale nebude jen šedivá: dobrou zprávou je, že Česká televize po letech úvah konečně spustí kulturní kanál. Odstartuje letos 31. srpna, z počátku se sice má střídat s dětským, ale v budoucnu prý budou oba osamoceny. Ale už představa, že každý večer veřejnoprávní televize věnuje několik hodin kultuře včetně aktuálních zpráv, je sympatická, byť věříme, že to nebude znamenat, že z ČT1 a 2 se naopak stanou kanály zcela nekulturní.

close Zleva Grant Heslov, Ben Affleck, a George Clooney na 85. prestižních filmových cenách Oscar.  zoom_in

2. místo

V Hollywoodu sice Babovřesky bodovat nebudou, ale ani filmový pupek západu se letos dvakrát nevytáhl: Oscarem oceněné Argo, jakožto film roku, sice potvrzuje, že Ben Affleck je navzdory svému průměrnému hereckému talentu nebývale dobrý režisér, ale pořád jde jen o dobré, nijak zvlášť zapamatovatelné drama. O dalším letošním oscarovém filmu, dobrodružném dramatu Pí a jeho život (mimo jiné cena za nejlepší režii) od Anga Leeho nemluvě. Od válečného snímku Smrt číhá všude z roku 2009 Oscary neměly šedivější vítěze.

close Zdeněk Troška přivezl do náchodského kina Vesmír svoji novou letní komedii Babovřesky. zoom_in

1. místo

„Kritiky nečtu," říká Zdeněk Troška, který po úspěších své nejnovější řachandy Babovřesky opět má důvod k úsměvu. Zatímco kritici a víc jak tisícovka filmových fanoušků ze serveru csfd jeho poslední počin hodnotí slovem odpad, diváci berou Babovřesky v kinech útokem: za první víkend je vidělo přes 140 tisíc lidí. Mnohem víc než dosavadního rekordmana Kajínka. Jsou kritici blbí a Troška geniální? Ani jedno. Obojí by byla trapná generalizace. V případě Babovřesek ale ukázkově zafungoval marketing a Troškovo lákání na volné pokračování série Slunce, seno… Takže v situaci, kdy dobrá hudba zmizela z veřejnoprávní televize, na dobrý film v Česku nejsou peníze a masový vkus nastavují vyčpělé estrády, se i pubertální přehrávání, pubertální fóry o faráři jmenujícím se Šoustal a pubertální kopání do rozkroku mohou jevit jako ušlechtilá zábava. A Troška se může právem smát. Třebaže i lidové Slunce, seno, jahody byly o 200 procent chutnější a uvěřitelnější než jeho poslední nechutná pubertální slátanina.

Článek byl uveřejněn v rámci přílohy Deníku, magazínu Kulturák - březen 2013.