Výstava fotografií Jedinečnost
KDY: Denně do 2. května
KDE: Ústřední knihovna (centrální hala), Mariánské náměstí 98/1, Praha 1
ZA KOLIK: Zdarma

V neziskové organizaci Borůvka Praha o. p. s. věří, že každý člověk má právo na plnohodnotný život. Věří, že to, jak vypadáme, nás nepředurčuje k tomu, jací jsme, co cítíme nebo po čem toužíme. Mohou to být každodenní maličkosti – práce, přátelé, koníčky, bezpečí, pocit, že někam patříme. Zdánlivé drobnosti, ale právě ty dávají našim životům smysl. Letos je to již 25 let, co pomáhají jejich klientům zapojit se do společnosti a uplatnit se na běžném trhu práce. Právě v tomto výročním roce připravili něco speciálního – charitativní kalendář s názvem Jedinečnost s originálními fotografiemi Martina Vítka. Aktéry jsou jejich bývalí klienti nebo současní kolegové, kteří dokazují, že tělesné postižení nemusí být handicap. Každý jsme jedinečný, ale mnohé touhy a přání nás spojují. Jejich kalendář přibližuje 12 významných témat, která se často zdráháme otevřít, ačkoli se dotýkají nás všech. Zároveň dává naději, že sny se mohou plnit, když se jich nevzdáme. Každý zakoupený kalendář jim umožní pokračovat v jejich práci a podporovat lidi s tělesným postižením v jejich soběstačnosti. „Lidé často potřebují svět házet do škatulek, ten pak však není pravdivý, ani skutečný. I s handicapem si zasloužíme žít šťastný, spokojený a naplněný život,“ říká Tereza Jirková, aktérka kalendáře. Kalendář si můžete zakoupit od 18. května na stránkách www.obchudekboruvka.cz.

Přednáška Velká Praha: Zrození velkoměsta 1922
KDY: Od 19
KDE: Ústřední městská knihovna (malý sál), Mariánské náměstí 1, Praha 1
ZA KOLIK: 60 Kč

Až do 1784 tvořily historickou Prahu čtyři samostatná města – Staré Město, Nové Město, Malá Strana, Hradčany. Po sjednocení pražských měst z podnětu Josefa II. vzniklo v roce 1784 Královské hlavní město Praha, s jedním společným znakem a radnicí na Starém Městě. V průběhu 2. poloviny 19. století byl postupně připojen Josefov, Vyšehrad, Holešovice a Libeň. Praha byla i po tomto rozšíření na začátku 20. století stále spíše městem střední velikosti s počtem obyvatel 233 tisíc… Po vzniku samostatného Československa vyvstala nutnost rozšířit hlavní město o okolní obce. V roce 1920 byl přijat zákon o Velké Praze, který vstoupil v platnost v roce 1922. Tehdy bylo k historické Praze přičleněno 37 okolních měst a obcí. Rozloha Prahy se tak zvětšila více jak 8 krát, počet obyvatel se ztrojnásobil. Vzniklo tak moderní velkoměsto, které se začalo prudce rozvíjet. Tématem přednášky je jednak vlastní akt sjednocení, popis nejrůznějších souvisejících aktivit (např. rozvoj hromadné dopravy) a následně připomenutí nejrůznějších změn, kterými prošlo naše hlavní město za uplynulých 100 let. Bude zmíněn i utopický plán Maxe Urbana Ideální velká Praha, urbanistické a architektonické projekty první republiky i let pozdějších.

Výstava motýlů
KDY: Do 21. května, denně 9.00-19.00
KDE: Botanická zahrada (skleník Fata Morgana, Trojská 800, Praha 7)
ZA KOLIK: Od 75 Kč

Přijďte obdivovat krásu motýlích křídel a nechte se obletovat. Během výstavy budete svědky kouzelné a tajuplné proměny z kukly v dospělého motýla. A může se stát, že mezi rostlinami objevíte i housenky… Návštěvníci budou moci vidět rozdíly a zajímavosti z jednotlivých vývojových fází. Přeměna vajíčko - housenka - kukla - motýl je u každého druhu jiná. V některých případech je housenka nebo kukla krásnější než samotný motýl. Součástí výstavy bude také vývojový model motýla, díky němuž budete moci jasně vidět velikostní rozdíly – od miniaturních vajíček přes obrovské housenky až po motýla s obrovským rozpětím křídel.

Imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel
KDY: Do 11. června, denně 9-18
KDE: Chvalský zámek, Na Chvalské tvrzi, Praha 9
ZA KOLIK: 75-120 Kč

Imaginárium představuje fantastický a tajuplný svět kočovných divadelníků a svérázných výtvarníků. Vtahuje nás do říše tvůrčí fantazie a radostně a bezelstně oslavuje lidskou tvořivost a řemeslo. Připomíná nám krásu a poctivost umění vytvořeného vlastníma rukama a srdcem. „Skutečný smysl instalace Imaginárium je zprostředkovat dětem i dospělým co nejvíce radosti z dotýkání, objevování, pohybu a hry," říká Matěj Forman. Výstava citlivě reaguje na prostředí Chvalského zámku a přináší nová zákoutí, vynálezy, hračky, objekty a interaktivní instalace. Vzniká živelně a organicky intenzivní spoluprací pestré skupiny výtvarníků a přátel Matěje Formana, ve které je každý z umělců silným individuem s vlastním výtvarným rukopisem, avšak zároveň je součástí celku. Každý za sebe a ze sebe, všichni společně za jeden svět, za svět tvůrčí a nespoutané představivosti, výtvarného umu, radosti a hravosti. "Imaginárium putuje po světě již 10 let a má za sebou řadu úspěšných prezentací české loutkové tvorby nejen u nás, ale také v zahraničí, např. v Itálii, Německu, Dánsku nebo Francii. Vážíme si toho, že se nyní usídlí na Chvalském zámku a srdečně Vás zveme k jeho návštěvě," zvou lidé ze zámku.

Muzeum fantastických iluzí
KDY: Denně 9-19 (poslední vstup v 18)
KDE: Muzeum fantastických iluzí, Vodičkova 31, Praha 1
ZA KOLIK: Od 179 Kč

Vítejte v magickém světě optických iluzí! Muzeum fantastických iluzí Pavla Kožíška má u návštěvníků obrovský úspěch a nyní je nově dvakrát větší a xkrát zábavnější! Staňte se součástí strhující expozice fantastických optických klamů a velkoformátových trikových obrazů. Vydejte se za jedinečným zážitkem do toho nejzábavnějšího českého muzea, kde si navíc ještě pořídíte parádní a legrační fotky a videa!

Svět medúz plný novinek pro děti i rodiče
KDY: Denně 9-21
KDE: OC Arkády Pankrác, Na Pankráci 86, Praha 4
ZA KOLIK: Od 170 Kč, dospělí 260 Kč

Svět Medúz vznikl jako zcela unikátní světový projekt, kde se pod jednou střechou prolíná ohromující život medúz s audiovizuálnímí efekty. Na prostoru přes 700 metrů čtverečních najdete 38 akvárií, ve kterých je k vidění přes 30 druhů medúz. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit také na videomaping a unikátní atrakce.