Ani dalšímu sklářskému městečku se nemůžete vyhnout, a to Novému Boru. Zde na Náměstí Míru na nás čeká sklářské muzeum, které návštěvníkům nabízí zajímavou expozici týkající se vývoje sklářského odvětví v regionu od 17. století do 60. let 20. století, včetně ukázkových dílen a replikou sklářské pece. Město Nový Bor je i jedním ze spolupořadatelů Mezinárodního sklářského sympozia 2012, které se zde koná na začátku října a přivítá více jak šest desítek špičkových umělců.

Čtěte také: Za křehkou krásou do muzea, za vybroušenou chutí do pivovaru

Ale protože jsme na stopě sklářskému umu, přejíždíme do malé vesničky Lindava, která je spojena se světoznámými mistry skláři, jako jsou Bořek Šípek, Petr Novotný či Jiří Pačinek. Po domluvě nás tu zkušený sklář zasvětí nejen do práce se sklářskou píšťalou a my si odvážíme originální kousek skla, který nese stopy naší práce.

Prach z cest nakonec spláchneme lahodným pěnivým mokem. Víte, jak chutná kocouří pivo? Ochutnat ho můžete v pivovaru Varnsdorf. Sortiment mají široký, od světlého i tmavého ležáku českého typu až například k pivu s výliskem tokajského vína, kvašenému tmavému pivu nebo extra hořkému pivu od japonského sládka, kterým by nepohrdl ani samuraj. Po předchozí domluvě vás pivovarem provede ten nejpovolanější, sládek pivovaru a naše dnešní putování je tak zakončeno sladce hořkou tečkou.