Vychutnejte si komentovanou prohlídku skrz historické centrum nebo navštivte některé z četných muzeí – barokní dům, věž, ulice Nisy s historickou knihovnou, slezské muzeum či Senckebergovo muzeum přírodních věd. To vše na Vás čeká v ulicích starobylého města. Jistě nepohrdnete ani návštěvnou Božího hrobu, který je věrnou kopií originálu v Jeruzalémě. Tato stavba byla postavena před více jak 500 lety právě ve městě Zhořelec.

Čtěte také: Křehká krása, to je krkonošské sklo

Abyste nabrali síly, nabízí se pestrá regionální kuchyně, kterou Vám rádi představí v útulných restauracích a kavárnách města. Určitě si pochutnáte na světově proslulých koláčích ze Slezska anebo na tzv. slezském nebi, tradičním slezském pokrmu, které je tvořeno z uzeného vepřového bůčku, v uvařené vodě je zamíchané sušené ovoce, skořice a citronová kůra.

Zážitek úplně jiného gusta Vám jistě zpestří návštěva pivní manufaktury ve Zhořelci, která je zároveň největší v Německu. Manufaktura byla založena v roce 1869. A určitě nezůstane pouze u suché prohlídky, zkušený sládek Vás provede po stopách výroby místního zlatavého moku, šikovném řemeslu bednářském a pivovarnickém a tajném receptu místního pivovaru. Na závěr Vás čeká ochutnávka v místním šenku doplněná o vydatné menu.

A pokud někoho láká vlastní výroba piva, měl by vyrazit do malého místního pivovaru na Nise. Vaří si zde vlastní pivo a kdo má dostatek času, může se na výrobě podílet. Kdo čas nemá, bude jen ochutnávat.