Festival Tina B. 2007 (jde už o druhý ročník) je dlouhodobým projektem performancí, projekcí videa či zvukových a digitálních instalací. Hlavním pořadatelem je Galerie Vernon.

Filmy z mobilu

Dvě polohy vyznačují letošní ročník. Jednou je video zachycené mobilem (MOBILE VIDEO ART), druhou pak obří sekce billboardů (BILLBOARD TEXT ART). V té první jde o videosekvence natočené mobilním telefonem na téma Intimní život globální vesnice. Výtvory jsou mj. přístupné i na internetu (www.mobilevideoart.com). Organizátoři festivalu podle vlastních slov doufají, že se „díla umělců i široké veřejnosti, prezentovaná na stránkách projektu Mobile Video Art, budou dále šířit internetem i mobilní sítí a v neustále se měnící virtuální galerii získají nové kontexty a významy“.

Projekt Billboard Text Art na téma VZNIKAJÍCÍ (S)VĚTY je na první pohled mnohem viditelnější. Na velkých reklamních plochách v Praze totiž prezentuje „místně specifické textové a slovní umělecké intervence“. Oba tyto projekty začaly už v červnu a zatímco Mobile Video Art vyvrcholí udělením cen v sobotu 6. října, projekt Billboard Text Art potrvá do června příštího roku. Od 12. září je dějištěm některých akcí také Lapidárium Národního muzea na Výstavišti. Sekce OSTROVY V OHROŽENÍ představuje práce pěti italských umělců a v sekci SOCHY V DIALOGU konfrontují současný umělecký objekt a klasické sochy práce českých výtvarníků rozdílných generací – Kurta Gebauera a Daniela Hanzlíka.

Na místě Stalina

Hlavní část festivalu byla zahájena minulý čtvrtek expozicí v Ekotechnickém muzeu v Praze-Bubenči (Stará kanalizační čistírna). Uvádí experimentální umělecká videa a zvukové a digitální instalace zejména jihokorejských, německých a českých tvůrců.

Dnes pak začíná „týden speciálních akcí“: Od 10 do 24 hodin budou v Praze na Můstku na velké obrazovce předváděna videa natočená v rámci projektu Mobile Video Art. Své performance chystá také italská umělkyně Marcella Vanzo ve stanici metra Florenc (v 11 hodin) a ve stanici metra Můstek (v 18 hod.). V devět hodin večer se pak bývalý Stalinův pomník na Letné stane dějištěm multimediálního představení Magdaleny Jetelové, Kurta Gebauera a Jana Vlčka.

V pátek se od 19 hodin uskuteční v Goethe-Institutu Koncert německého umělce Erika Dreschera. Další performance zahraničních umělců jsou přichystány na sobotu od 19 hodin v hotelu Carlo IV na Senovážném náměstí a následujícího dne od 17 hodin ve Vinohradském divadle a od 20 hodin v Laterně Magice. Tamtéž pak budou uděleny ceny za nejlepší videa ze sekce Mobile Video Art.