Skleněný strop bude jednou z inscenací, kterou diváci uvidí i na Letní scéně divadla Ungelt. Ta pod širým nebem hradčanského Nového Světa odstartuje 1. července a potrvá do 31. srpna.

Začínal jako „rozhněvaný mladý muž"

Sir David Hare (1947) za svou kariéru napsal přes třicet dramat (Blahobyt, Jak to vidí Amy, Nevzdávej to…). Podle odborníků v nich pracuje s psychologií a využívá k tomu mistrovsky vystavěné dialogy, v nichž zkoumá nejen duše svých postav, ale i jejich světonázory.

Začínal jako značně „rozhněvaný mladý muž", který kritizoval poválečnou Británii. Na počátku 90. let se ale zamiloval do módní návrhářky Nicole Farhi a jeho dramatický styl se proměnil. Napsal svou nejslavnější hru Skleněný strop (Skylight), kterou jí věnoval a koncipoval jako komorní milostný, snad až romantický příběh.

V něm se hlavní postava učitelka Kyra rozhodla svůj život i pohodlí obětovat problémovým chudým dětem. Na počátku hry ji v jejím strašném nevytopeném bytě vyruší mladý kluk, s jehož rodiči kdysi pracovala a oznámí jí, že mu zemřela matka, a že by si přál, aby pomohla jeho opuštěnému otci Tomovi.

Když odejde, navštíví ji i Tom, bohatý a úspěšný podnikatel. Během vášnivého dialogu se vyjevuje nejen jejich milostná podvodná minulost, ale také spory dvou protikladných životních názorů - lze charakterizovat toto chytré, napínavé a emocionální drama lásky, viny a morálky.

Posbíral mnoho prestižních cen

Skleněný strop posbíral mnoho prestižních cen (například Olivier Award pro nejlepší hru, několik Tony Award) a s úspěchem se hrál po celém světě. V roce 2014 hru londýnské National Theatre přenášelo do kin po celém světě v rámci projektu NT Live, v hlavních rolích bylo možno i v pražských kinech vidět Carrey Mulliganovou a Billa Nighyho).

„David Hare je fascinující autor a Skleněný strop fascinující hra. Dokáže vyvolat emoce, podnítit k zamyšlení. A Vilhelmová s Langmajerem jsou fascinující herci," řekl o inscenaci majitel Ungeltu Milan Hein. Podle uměleckého šéfa Pavla Ondrucha byla hra přímo vybrána pro Vilhelmovou.

„A Langmajer byl pro roli jejího dávného milence jasnou volbou. Už při zkouškách bylo jasné, že se rodí mimořádný herecký duel, v němž se propojí geniální drama a velké herectví," komentoval to.