Letošním mottem a zároveň dlouhodobým cílem festivalu je Posouvání hranic. Může se týkat přesahu tance do jiných žánrů i odezvy českých tanečníků v zahraničí. Festival je nejen možností pro diváky vidět nejzajímavější česká taneční díla vzniklá za uplynulý rok, ale pro umělce také šancí, jak zaujmout dramaturgy a producenty ze zahraničí i z Česka.

Českou taneční platformu organizuje sdružení Tanec Praha, pořadatel velkého stejnojmenného festivalu, který se koná vždy v červnu. Předsedkyně sdružení Yvona Kreuzmannová řekla, že cíl platformy zviditelnit českou současnou tvorbu, který si organizátoři vytkli před 20 lety, se podařilo splnit.

„Poslední roky zájem zahraničních kolegů roste. Český tanec už srovnal krok s Evropou, nabízí vysokou profesionalitu a pestrost, stále více se o něm mluví i na dalších kontinentech. Jen letos máme 17 účastníků z Asie," uvedla. Celkem se přihlásilo na osm desítek zahraničních odborníků.

Program zvážněl

Dramaturgická porota složená z tuzemských odborníků na festival vybrala deset inscenací. „V tomto ročníku program zvážněl, tanec se už neostýchá vnořit se do problémů hluboce lidských a do problémů společenských," uvedla členka poroty, taneční publicistka Nina Vangeli. Umělci podle ní poskytují svůj komentář k těmto lidským a společenským otázkám.

„Vážnost znamená také určitou ambici, kterou se současný tanec vymezuje proti bavičství, které se tradičně a banálně od tance očekává," dodala. „Všichni se pohybují kolem motivu smrti, který je odjakživa zdrojem umění, oni ho zpracovávají velmi originálními a vysoce artikulovanými formami," uvedla Vangeli.

Festival se odehraje v NoD, Ponci, Studiu Alta, Arše a Alfredu ve dvoře. Doprovodný program je složený z debat a diskusí o tanci či světelném designu. Program je ZDE.