I když ve světě jsou podobné festivaly běžné, v českých podmínkách je projekt poměrně unikátní. Organizátorkami akce jsou dvě mladé studentky AMU, které chtějí tancem nejen oživit ulice Prahy, ale zejména vytvořit platformu, kde by mohli mladí profesionální tvůrci veřejně prezentovat svou práci.
Mezi tanečníky, kteří se na jednotlivých scénách představí, budou jak dosud méně známí a začínající umělci, tak například Jaro Viňarský či uskupení VerTe Dance či laureáti posledních dvou ročníků prestižní Ceny Sazky za objev v tanci.
Ulice plné tanečníků
Cílem projektu je představit a přiblížit současný tanec lidem, kteří by na něj do divadla či specializovaných kurzů nepřišli. Obyvatelé Prahy budou mít nevšední možnost setkat se s různými podobami moderního tance na svých cestách do zaměstnání či do školy přímo v ulicích.
„V rámci přípravy bakalářské práce jsem zjistila, že spousta lidí nemá o současném moderním tanci ani ponětí. V tomto konkrétním projektu námšlo také o propojení scénografie s tanečním uměním, výtvarnem, živou hudbou a kupříkladu také s filmem,“ prozradila Deníku koordinátorka projektu Broňa Skalická. „Je to spíše taková performance či exhibice. Pokud však tanečníci kolemjdoucí strhnou, a ti se budou následně chtít připojit, bránit jim nebudeme, jen to uvítáme, “ dodala jedním dechem Skalická.
Vytrhnout občany z letargie
„Na všech místech poběží program v dopoledních a následně pak odpoledních a večerních hodinách. Bloky jsme volili tak, abychom skutečně oslovili co možná nejvíce lidí. Proto akce probíhají v době, kdy lidé cestují do zaměstnání a zpět domů. Vzhledem k tomu, že nejčastěji využívají metro, jsou produkce i v jednotlivých vestibulech,“ vysvětlila Skalická.
Podle koordinátorky projektu by mohla nejvíce zaujmout scénografická instalace u Rudolfina. Ústředním motivem této performance je moderní žena se vším, co k ní patří – tedy i mnohdy neoblíbené domácí práce. Tančit se bude kolem prádelních šňůr a rozvěšeného dámského prádla.
„Jde prostě o to, vytrhnout lidi z letargie, zaujmout je, překvapit a zaútočit na jejich smysly. Na Vyšehradě budo u ukázky z hodin baletu. Mě by šokovalo už jen to, že je tam něco navíc. Zajímavé je provázání tance a jiných, zdánlivě nesouvisejících složek,“míní Skalická.
Choreografie na každém místě se budou opírat o jedno nosné téma. Podle pořadatelů by v optimálním případě měly využít genia loci nejen Prahy, ale i konkrétního místa, pro které dané taneční kreace vznikly. Umělci budou pracovat s jedinečným prostředím Prahy jako s hlavním inspiračním zdrojem umělecké Výřez z plakátu k tanečnímu festivalu.