"Bude to vůbec poprvé v historii festivalu, kdy tanečníci vystoupí s celým více než stočlenným orchestrem umístěným přímo na jevišti," řekl mluvčí přehlídky Jiří Sedlák. V rámci tohoto večera bude předána prestižní Cena Sazky. Více informací získají zájemci na internetové adrese www.tanecpraha.cz.

Sedlák předpokládá, že ohlas hostování tohoto tanečního souboru před šesti lety v Praze zaručuje výjimečný zážitek i nyní. Tehdy ovšem představení Los Solos vzbudilo velmi nadšené, ale i pohoršené reakce diváků. "Šokovat není můj záměr, chci oslavovat absolutní krásu," reagovala na to Chouinardová.

"To, co je charakteristické pro choreografickou práci Marie Chouinardové, je erotika, prosycená mýtem a vyjádřená v symbolech velké výtvarné krásy, které zase neomylně - tou krásou i symbolickou podstatou - bezprostředně oslovují to erotické v divákovi," napsala o svém dojmu z Chorale při vídeňském uvedení taneční kritička Nina Vangeli. Dílo se skládá ze sól, duetů i skupinových výstupů, které propojují něžnost se silou, lehkost s hrubostí.

Umělecká ředitelka a choreografka tohoto souboru Marie Chouinardová se řadí k legendám současného tance. Za vysokou originalitu získala řadu prestižních ocenění - Bessie Award, Prix Jean A. Chalmers de chorégraphie či Artist Lifetime Achievement Award.

Festival Tanec Praha pokračuje 7. a 8. června v Divadle Ponec vystoupením oblíbeného dánského souboru Granhoj Dans. První týden festivalu uzavře v neděli 10. června choreografie Marty Trpišovské a Jany Hudečkové S kůží na trh. "V představení plném barev, ženskosti a něhy čtyři mladé tanečnice odhalí své nejbizarnější představy o tom, jak pobavit publikum. Je to dílo nabité ženskou energií a humorem," uvedl Sedlák.

Paralelně s pražskou částí se koná program v dalších šesti městech ČR: Brně, Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Ostravě, Pardubicích a Táboře. Celkem se na Tanci Praha od 1. do 28. června představí 21 tanečních souborů z Kanady, Japonska, Německa, Ruska, Švýcarska, Španělska, Holandska, Dánska, Slovenska a České republiky.

Přehlídku pořádá stejnojmenné občanské sdružení za podpory ministerstva kultury, hlavního města Prahy a sponzorů.