Podle umělecké ředitelky PQ Markéty Fantové žijeme v měnícím se světě, kde jsou životní přístupy ovlivněny tématem nejrůznějších hranic. „Potýkáme se s nimi i ve scénografické tvorbě, kde rozhraní mezi skutečností a imaginací ztrácí ostrost, a vytváření nových zážitků daleko za hranicí denní reality je hlavní náplní této profese," uvedla. Více informací k jubileu naleznou zájemci na adrese www.pq.cz.

Pražského quadriennale vzniklo v roce 1967

Od vzniku Pražského quadriennale v roce 1967 se z úzkoprofilové výstavy stala největší mezinárodní událost, na které se setkávají špičkoví profesionálové v oboru scénografie, architektury a divadla. PQ zkoumá oblast scénografie v celé její šíři - od scénického umění, přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy, jako site-specific, pouliční performance a další.

Nejen jednou za čtyři roky, ale i v mezidobí organizuje výstavy, festivaly, workshopy, představení, sympozia, vzdělávací akce a rezidenční pobyty sloužící k prezentaci a zkoumání nejlepších scénografických děl.

Zatím poslední ročník se předloni zaměřil na scénografii jako na prostor vybízející k vytváření vztahů, a především prostor pro sdílení - myšlenek, příběhů i společenské odpovědnosti. Na více než šedesáti místech v centru Prahy představil umělce ze 78 zemí a regionů z pěti kontinentů.