Pouhými několika verši si zpěvačka dokáže připravit scénu: „Světlá uleželá sláma /smíchem rozevlátá byla“. A zápětí už se vžívá do postav svých písní: „Ta, co do sena s ránem uléhala/bílá byla jako pěna“. Ve skladbě Obrazy si coby pozadí k etudě vytvoří i kavárenský ševel. Nemluvě o závěrečné kompozici Tři v tom, postavené na mírně kakofonickém prolínání citoslovečných promluv Kolombíny, Kapitána a Pulcinella, tradičních postav Commedie dell‘arte.
„Vizuálnost“ většiny skladeb není náhodná. Vedle osobitého šansoniérství se Sylvie Krobová věnuje divadlu, hraje v Divadle Na zábradlí, Divadle Ladislava Smoljaka a zároveň vystupuje s kočovným klaunským spolkem Bilbo Compagnie. V žádném případě však nepatří do mírně hanlivé kategorie „zpívající herečka“, rovnocenně zvládá oba kumšty.
Na pražské Státní konzervatoři vystudovala operní zpěv a má za sebou účinkování s Kühnovým sborem a souborem Agon, zaměřeným na soudobou hudbu. Zároveň vždy udržovala kontakt s alternativní rockovou scénou, hostovala například sMCHBandem. Na rozdíl od předloňského debutového alba Stín, které zemnila baskytara Oty Sukovského a dobarvovalo violoncello Vojtěcha Havla, vsadila Krobová tentokrát pouze na hlas a dialog klavíru s akordeonem. Oním druhým do dialogu se stal citlivý pianista a akordeonista Tomáš Alferi, který se chopí většinou toho z nástrojů, na který Krobová zrovna nehraje.
Na albu ovšem najdete i klavírní dueta či souhru dvou harmonik. Výsledná zvuková průzračnost a v dobrém smyslu slova jednoduchost dává vyniknout paletě odstínů Sylviina hlasu. Proč deska nese název Svět podivínů?
„Album je bezbranným pohledem na svět očima umělců, pro které není tento svět vůbec jednoduchý,“ uvádí Sylvie Krobová na svých internetových stránkách. Aneb pokud těm „normálním“ někdo připadá jako „podivín“, logicky to funguje i naopak. Pokud si chcete vychutnat snivé a zároveň citově intenzivní písničkářství Sylvie Krobové živě, vhodnou příležitost nabízí křest alba. Proběhne 4. prosince v pražském Divadle Archa a role kmotra CD by se měl zhostit Václav Havel.
TOMÁŠ S. POLÍVKA