Chybět nebudou koncerty, výstavy, odborný seminář, divadlo, program pro děti, vzpomínková akce na romské osobnosti i interaktivní program. A jelikož Khamoro slaví osmnácté narozeniny, pořadatelé připravili soutěže a koncert současné hudby navíc.

Festival na cestě od zrození k dospělosti provází organizátoři spolku Slovo 21 a Studio Production Saga. Záštitu převzali ministr kultury Daniel Herman a primátorka Prahy Adriana Krnáčová. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

„Khamoro se snaží ukázat bohatství a rozmanitost romské kultury a tím napomoci k vzájemnému soužití, respektu a úctě Romů a neromů. Festival je otevřený všem bez rozdílu národnosti, věku nebo pohlaví. Každý si na něm najde to, co ho nejvíce zaujme a potěší a z toho máme ohromnou radost," vysvětlila záměr festivalu Jelena Silajdžić, ředitelka organizace Slovo 21.

Přes devět tisíc lidí

Festival se stal oblíbeným nejen v ČR, ale i v zahraničí, každoročně na něj přijíždí více jak 9 tisíc lidí. Mezi nejoblíbenější části festivalu patří bezpochyby koncerty romské hudby, ty budou znít každý den z různých koutů Prahy.

Lidé se mohou těšit na Gypsy jazz, cimbálovou muziku, písně českých, slovenských a rumunských Romů, chybět nebude ani ruský soubor, nádherné tanečnice a balkánská dechovka.

Na hlavních pódiích vystoupí deset zahraničních romských skupin a tři zástupci z ČR: kapela Bengas z Prahy, Milan Kroka live band z Berouna a Le Čhavendar z Rokycan. Ale to není vše! Dalších sedm romských kapel z České republiky vystoupí v rámci doprovodného programu.

Například z Ostravy se představí kapela Duo Prezent, pražská kapela Bench Band, zahrají i skvělí muzikanti: Josef Šenki, Ivan Herák, Robert a Marek Boldiovi, Michal Marcin, Michal Taragoš, Zdeněk Jano a Milan Pacik a další hudebníci.

Party na náplavce

Celý festival odstartuje v neděli 29. května v 19 hodin obrovskou party. Vstupné se na ni nevybírá, akce je úplně zdarma. Takže stačí přijít pouze s dobrou náladou.

„Pod širým nebem na pražské náplavce zahrají a zazpívají úžasní muzikanti, kteří vás nenechají jen tak ledabyle stát, budete chtít tančit. Těšit se můžete na Le Čhavendar z Rokycan, jejich hudba vychází z romského folkloru obohaceného o jazz, latinu a flamenco," naznačili pořadatelé.

V dobré náladě bude pokračovat Maroš Bango & Fantasy Orchestra Ladislava Rigu, tento nadaný umělec ze Slovenska, vyvolá emoce snad v každém. S divokým mixem elektronické a balkánské hudby se představí německý DJ Shantel (DJ Session).

Koncert v La Fabrice

Následující den lze v dobré náladě pokračovat, a to v pražském klubu La Fabrika.

„Letos mimořádně přidáváme k osmnáctému ročníku festivalu Khamoro koncert současné romské hudby. S Gypsy rumbou a tradičními romskými písněmi jistě potěší Milan Kroka live band z České republiky, poté nám rozproudí krev v žilách Gipsy Casual z Rumunska s tradiční romskou hudbou obohacenou o elektronické tóny a elektrizující klubové beaty," uvedli organizátoři.

Pondělní koncert uzavře mixem elektroniky a balkánské hudby opět Shantel (DJ Session) se svou osmičlennou kapelou Bucovina Club Orkestar z Německa.

Koncerty Gypsy jazzu

K romské hudbě patří bezpochyby i Gypsy jazz. Tento světově uznávaný žánr nesmí na festivalu Khamoro chybět. V úterý 31. května se v Jazz Docku představí španělská formace Menil. Frontmanem kapely je Javier Sánchez, skvělý zpěvák, který je považován za nejlepšího kytaristu v Mexiku.

Letos si přijdou na své i všichni milovníci nizozemské kapely The Rosenberg Trio, kteří vystoupí ve středu 1. června v Lucerně Music Baru. Tato slavná jazzová skupina vystupovala na všech velkých jazzových festivalech světa a na festival Khamoro se vrací již po třetí.

Tradiční romská hudba

Koncerty tradiční romské hudby patří každoročně k nejvíce oblíbeným akcím celého festivalu, na kterých jsou představovány romské profesionální skupiny ze všech koutů světa. Symbolizují, že jsou Romové rozptýleni skutečně na různých místech planety.

V pražském Paláci Akropolis se na koncertu ve čtvrtek 2. června představí pražská skupina Bengas. Z Rumunska zavítá Zuralia Orchestra, která měla u návštěvníků Khamora v roce 2013 obrovský úspěch a z Francie skupina Tekameli.

V pátek 3. června v paláci Akropolis bude koncert tradiční romské hudby pokračovat. Představí se cimbálová muzika z Nizozemí v podání The Gypsy Ensemble Giani Lincan. Chybět nebudou ani Romové z Ruska, tradiční romské folklórní písně a tanec představí soubor Ruska Roma. A těšit se zájemci mohou také na makedonskou dechovku Kocani Orkestar.

Návštěvníci si všechny účinkující tradiční romské hudby můžou poslechnout na závěrečném galakoncertu v sobotu 4. června v klubu SaSaZu, kde celý festival vyvrcholí.

close Pozvánka na romský festival Khamoro v Praze. zoom_in

Doprovodný program

Festival Khamoro není pouze o hudbě, jak by se na první pohled mohlo zdát. Program nabízí i řadu doprovodných akcí, které jistě potěší všechny účastníky festivalu.

Letos lze zhlédnout interaktivní tvorbu open-air 3D grafiky. Na pražské chodníky budou malovat bosenští umělci 3D obrazce s romskou tematikou.

„Jejich výtvory vypadají naprosto úžasně. To si nesmíte nechat ujít, díla se budou tvořit 31. května od 10 hodin na Náměstí Míru, 2. června od 10 hodin ve vnitřním prostranství Národního divadla a 4. června od 10 hodin na Náměstí Republiky," doplnili organizátoři festivalu.

Tři výstavy

V rámci doprovodného programu se uskuteční také tři výstavy. Za hudebního doprovodu pražské skupiny Bench Band bude možné navštívit vernisáž výstavy dřevěných hraček od profesionálního romského řezbáře Matěje Holuba s názvem: „…A možná přijede na koze", která se uskuteční ve Slovenském domě.

Druhou výstavu obrazů s názvem „Archetyp - Pra Bari" se představí Emílie Rigová v Českém centru, kde v rámci programu vystoupí slovenský umělec Maroš Bango. Umělkyně bude mít i venkovní uměleckou performanci v ulici Na Příkopě.

A třetí výstava „Roma Resistance" bude k vidění v Goethe Institutu.

Vzpomínání

Khamoro nezapomíná ani na významné osobnosti, které se zapsaly do historie romské kultury a dějin. Letos se bude za hudebního doprovodu skvělých muzikantů vzpomínat na spisovatele Andreje Giňu, hudebníka Milana Šenkiho „Korytára".

Úcty se dostane i romistce Mileně Hübschmannové. Její památce bude věnována divadelní hra o romštině, v níž bude znázorněn život této významné osobnosti. Divadelní hru představí spolek ARA ART.

Defilé všech umělců

Mezi nejatraktivnější části festivalu patří defilé účinkujících centrem Prahy. Průvod všech umělců a profesionálních tanečních souborů, ve kterém se pravidelně schází více než 400 umělců, se doslova protančí a prozpívá historickým centrem Prahy.

Letos se do průvodu zapojí i na 20 amatérských tanečních souborů z celé ČR. Jedná se o úžasnou podívanou plnou nádherných krojů i pestrobarevných šatů a doprovázenou tradiční romskou hudbou z nejrůznějších koutů světa. Defilé s sebou přináší nádhernou atmosféru, hrdost se zde snoubí s krásou romské kultury.

Dětský den

Popularitu, a to nejen u dětí, ale i u dospělých, si získal i Dětský den Khamororo. Letos se můžete opět těšit na pořádnou oslavu plnou zpěvu, tance, soutěží, her a atrakcí. K dobré náladě jistě přispěje i vystoupení kapel a dětských tanečních souborů.

Zařádit si budou moci i ti nejmenší, a to na dřevěném kolotoči, trampolíně, skákacím hradu. Děti čekají také poníci a různé dílny - výroba originálního šperku, kreslení a mnoho dalšího.

Je toho daleko více

Pro návštěvníky festivalu organizátoři připravují ještě další akce. Ve spolupráci s Radou vlády pro záležitosti romské menšiny se uskuteční odborný seminář Romský občanský aktivismus, nebo promítání švédského filmu o spisovatelce Katarině Taikon.

Program festivali lze sledovat na festivalových facebookových stránkách nebo ZDE, kde budou zveřejňovány medailonky o kapelách, rozhovory, videopozvánky a mnoho dalšího.

Čtěte také: Stovky hudebníků a desetitisíce lidí podpořily hudbu v pražských ulicích

Soňa Kalejová