Muzeum Galerii Josefa Sudka provozuje. Tvorba Skupiny 42, která vznikala za druhé světové války, neztrácí podle kurátora na naléhavosti a síle. Jednou z výrazných postav tehdejší umělecké scény byl právě fotograf Hák.

Navštěvoval kurzy pro amatéry 

Narodil se 9. května 1911, po škole zkoušel malovat, ale otec ho vedl k fotografii, které se u něho také vyučil. Pak praktikoval v pražské fotografické firmě Langhans, počátkem 30. let zřejmě navštěvoval kurzy pro amatéry pořádané Františkem Drtikolem. Počáteční tvorba Háka se nesla v duchu experimentu, později ho ovlivnil surrealismus podobně jako další členy Skupiny 42.
Zásadní změna v Hákově uměleckém životě nastala v roce 1936, kdy obeslal Mezinárodní výstavu fotografie v pražském Mánesu. Z jeho účasti vyplynula práce pro divadlo E. F. Buriana. Hák vnesl do divadelní fotografie nový prvek, zaznamenával práci herců přímo na jevišti. Záhy se zaměřil na chemické experimenty předjímající pozdější informel.

Dílo vyvolalo zájem v zahraničí

Kromě snímků s námětem civilismu za války Hák vytvořil několik zásadních děl v oblasti uměleckého aktu a zátiší. Závěrem 40. let ukončil spolupráci s Burianovým divadlem, vzdal se fotografické živnosti a pracoval pro zestátněný film. Po dramatickém rozpadu Skupiny 42 v únorových dnech roku 1948 se životní osudy přátel rozešly.
Hák po ukončení fotografické činnosti roku 1969 prodal 50 prací do obnovené fotografické sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, jeho dílo vyvolalo podle Mlčocha zájem i v zahraničí. Miroslav Hák zemřel 28. června 1978 v Praze.