Galerie Josefa Sudka sídlí v prostorách domu U Luny na Úvoze, kde slavný fotograf od roku 1959 až do své smrti bydlel. V roce 1989 převzalo byt do své správy Uměleckoprůmyslové muzeum a v roce 1995 tam zpřístupnilo fotografickou galerii.

Její program se zaměřuje na dílo Josefa Sudka a osobnosti moderní české fotografie s důrazem na meziválečnou tvorbu. Současná výstava kromě snímků Bullatyové ukazuje i fotografie jejího slavného učitele.

Na jaře 1945 se jí podařilo utéct z pochodu smrti 

Sonja Bullatyová (1923 až 2000) se k fotografování dostala náhodou. V důsledku rasové perzekuce za druhé světové války nemohla dokončit gymnázium, a tak jako bolestné dostala od otce fotoaparát.

Její rodina byla jedním z prvních transportů odvezena do ghetta v Lodži. Sonja byla pak přesunuta do Osvětimi a tábora Gross Rosen. Na jaře 1945 se jí spolu s další vězenkyní podařilo utéct z pochodu smrti a dočkat se konce války.

Bullatyová odešla do New Yorku

Po návratu z koncentračního tábora se Sonja Bullatyová více než rok se učila u Josefa Sudka v jeho ateliéru na pražském Újezdě. Už v roce 1947 ale odešla na pozvání příbuzných do New Yorku.

Zde potkala svého budoucího manžela Angela Lomea, s nímž pak tvořila pracovní tým. Věnovali se reprodukování muzejních a galerijních fondů a krajinářské fotografii. Oba se svými fotografiemi podíleli na newyorské výstavě odsuzující okupaci Československa v roce 1968.

Bullatyová o Sudkovi vydala knihu 

V Americe měla Sonja Bullatyová zásadní význam pro popularizaci díla Josefa Sudka. Jeho první tamní samostatná výstava byla v roce 1971 otevřena v den Sudkových 75. narozenin.

Uspořádali ji Bullatyová s Lomeem ve svém ateliéru. Nejdůležitějším počinem Sonji Bullatyové bylo podle pořadatelů výstavy vydání knihy Sudek s úvodem Anny Fárové roku 1978. Dodnes jde o jednu z nejrespektovanějších publikací o Sudkovi.

Čtěte také: Výstava ukazuje život v Istanbulu