Výstava Lásky čas plamenný… je instalována v pražské galerii pre v budově Pražské energetiky ve vršovické ulici Na Hroudě.

Tahle výstava je jubilejní stou v historii výstavnictví v galerii pre. Proto měla být mimořádná. Nikoliv jeden umělec. Ale hned sedm. Výjimečnost se povedla v mnoha směrech.

Obrazy, plastika, šperky, kaligrafie, kovářské výrobky, počítačová grafika, ilustrace a také akty. Na první pohled výčet nasvědčuje tomu, že děl je velký počet. V galerii pre však působí velice příjemně. Prolínají se všechny druhy umění všech vystavujících umělců.

Šokující vernisáž

Doslova šokující byla však sama vernisáž. Kromě klasiky v podobě proslovů a hodně tvrdé muziky dívčí kapely Papírový panenky se dostalo na bodypaiting – malování na ženské tělo. V hlavní roli na výstavě byl bezesporu Bob Hochman Třiapadesátiletý vyučený umělecký kovář, který se zabývá kaligrafií, experimentální malbou, tvoří šperky a objekty. A také je jeho radostí zmíněný bodypaiting.

V jednu chvíli se totiž dvě stovky přítomných hostů doslova namačkali kolem prostoru, kde se chystal Bob kouzlit. Pozval si totiž šest slečen. A za zvuků tajemné hudby začal Bob čarovat. Svoji dvoumetrovou postavu dokázal rozpohybovat tak neskutečným způsobem, že přítomní jen zírali. Vlnil se, krčil, narovnával se, vlál rukama, při tom stačil střídavě namáčet štětce do nádob s různými barvami, které tak, jak ho umělecká múza nakopla, doslova plácal střídavě na objekty zájmu, na živé plátno, které se mu v té chvíli nachomýtlo do umělecké linky. Děvčata se začala během pár minut měnit v barevné objekty.

A závěr přišel přesně takový, jak varoval galerista Petr Šimáček: „Pozor, Bob nakonec všechno popráší zlatou barvou. Není to dobré na tmavé obleky a na objektivy fotoaparátů. Varuju vás, raději běžte stranou,“ řekl Šimáček. Nikdo jeho varování nebral vážně. Když však Bob ladně přicupital k plechovce se zlatou barvou a začal po dívkách nanášet energicky zlatý prášek, nebylo už příliš úniku. Zlatá barva byla všude.

Dlouhotrvající potlesk ale ukázal, že nakonec šílená pozlacená vernisáž měla šílený úspěch.

Výstav potrvá do 27. května a je otevřena ve všední dny od 12 do 18 hodin.

Čtěte také:

Bob, co maluje na lidská těla: To jde samo

Fotograf Petr Prokop: Modelky na ulicích nechytám