Inscenace se nedrží faktů přesto se vysotupení snaží o vytvoření barvitého, byť fiktivního příběhu, který odkrývá skryté a neznámé. Uvádí tedy na scénu dramatické vyprávění reálné postavy. Hlavní pozornost je soustředěna na individuální osud Jana Mydláře. Ať jde o jeho osobní život, životní setkání, lásky i jiné události odehrávají na půdorysu možné či jen tušené reality.

Postava opředená mýty

Jan Mydlář, pověstmi opředený kat se narodil v královském městě Chrudimi. Přerušil svá studia v Praze, aby paradoxně později zde, v hlavním městě Českého království, z lásky vykonával po dlouhá léta opovrhovanou, přesto výnosnou katovskou činnost. Ve své funkci působil v rudolfínské Praze, do které se sjížděli vyslanci z nejrůznějších končin Evropy. Pobývaly zde významné osobnosti vědy, umění, ale i šarlatáni, šejdíři a podvodníci.

Kat Mydlář byl opravdu osudově spojen s národním traumatem. O životě mistra popravčího toho moc nevíme. Slavným se stal až po popravě všech sedmadvaceti rytířů a měšťanů 21. června 1621. Podobná poprava se nekonala dosud nikde. Jméno pražského kata se rozlétlo Evropou. Evangelík, jenž v rámci svého řemesla musel paradoxně vykonat onen krutý a tristní akt. Kat Mydlář se tak stal součástí jedné z kapitol českých dějin, dramatických, opředených mýty i předsudky.

Soutěžní otázka: 

Jak se jmenuje český popový a rockový zpěvák, který se narodil v Českých Budějovicích v roce 1967 a ztvárňuje jednu z hlavních postav v muzikálu "KAT MYDLÁŘ ?" 

První dva, kteří správně odpoví na otázku, získají možnost zúčastnit se „oprašovací zkoušky" v divadle Broadway. Odpovedi posílejte nejpozdeji do pátku 19. dubna do 12.00 na mail soutez.prazsky@denik.cz. Do předmětu uveďte heslo „KAT MYDLÁŘ". V e-mailu nezapomeňte uvést adresu a své telefonní číslo, na kterém Vás budeme informovat o výhře.