"Hlavním cílem festivalu Sněz tu žábu vždycky bylo sbližování české a francouzské kultury a podpora spolupráce českých a francouzských umělců," uvedla na dnešním setkání s novináři ředitelka přehlídky Natálie Preslová. To se podle ní postupně daří.

Kredenc naživo 

"Během čtyř let existence festivalu pozorujeme zvýšený zájem českých divadel o uvádění současné francouzské dramatiky i o spolupráci s umělci a autory, s nimiž je možné se na festivalu setkat," dodala.
Pierre Meunier do Prahy přiveze oceňovanou inscenaci Kredenc naživo, která vznikla pro IN program avignonského festivalu v koprodukci s pařížským divadlem Théâtre de la Bastille. Prostřednictvím destrukce materiálních věcí vypráví o destrukci lidských hodnot, historie i tradic.

Poprvé přeložená hra Všichni živí 


"Festival v Praze dosud představil čtyři desítky francouzských umělců a inicioval překlady dvaceti dramatických textů," uvedla Preslová. Letos začátkem dubna poprvé uspořádal obdobnou přehlídku ve Francii, kde uvedl práce pěti českých autorů.
Dalším z výjimečných lákadel přehlídky Sněz tu žábu 2018 je scénická skica poprvé přeložené francouzské hry Všichni živí, kterou bude režírovat David Prachař. Zároveň ztvární hlavní roli osamělého muže probírajícího v intimním monologu životní témata, o nichž se ne vždy hovoří nahlas.

Vystoupí Joe Cave 


Podle Preslové budou na festivalu ve formě scénických skic uvedeny ještě další čtyři vybrané a poprvé přeložené francouzské hry pod vedením českých režisérů (Kasha Jandáčková, Ewa Zembok, Linda Dušková, Adam Skala). Další autoři budou představeni ve dvou blocích takzvaných "jednohubek".
V rámci "degustačního" programu vystoupí například francouzský konceptuální umělec Joe Cave se zvukovou instalací, koncertem a DJ sety, uskuteční se workshop pro divadelní profesionály či diskuse na téma Textoterapie s pozvanými francouzskými a českými autory. Všechna představení i akce doplní české a francouzské titulky či budou simultánně tlumočeny. Více informací je na adrese www.sneztuzabu.cz.