Na pátečním setkání se zástupci médií v Praze tak potvrdila slova ředitelky soutěže Michaely Maláčové, podle které „titul není cíl, ale prostředek". Letos osmdesátiletá Lorenová ozdobí korunkou vítězku Česká Miss 2014 v sobotu 29. března v pražském Hudebním divadle Karlín.

Lorenová se v počátcích své umělecké kariéry zúčastňovala podobných soutěží a pracovala jako modelka pro časopisy. Již ve čtrnácti letech byla vybrána v soutěži krásy mezi 12 princezen moře. Později v soutěži Miss Řím skončila druhá. „Nikdy jsem nevyhrála, ale soutěž mi dala obrovské příležitosti. Potkala jsem hodně lidí a získala mnoho kontaktů i ve filmu," uvedla herečka, která se v 60. letech stala hvězdou světové kinematografie a byla považována za sexuální symbol.

Právě v soutěži Miss Řím si ji všiml producent a její pozdější manžel Carlo Ponti, který ji pomohl získat první malé role. „Myslím si, že účastnice soutěží miss by měly mít i herecký talent. Často si myslí, že ho mají, ale pak se ukáže, že tomu tak není," řekla držitelka dvou Oscarů. Prvního obdržela za svoji roli ve filmu Horalka, druhého za celoživotní herecké dílo.

Slavná herečka, jejímž nejčastějším filmovým partnerem byl Marcello Mastroianni, bude v sobotu v přímém přenosu televize Prima pomáhat hodnotit deset finalistek České Miss 2014 ve věku 19 až 24 let, které postoupily regionálních castingů do finále. Profily finalistek jsou na www.ceskamiss.cz.

„Svět se prostě mění, což je samozřejmě správné"

„Od účastnic soutěží, jako jsme byla já, se dnešní dívky liší. Cvičí, hodně chodí a krásně se oblékají. Jsou vyšší a umí mluvit. To já na první soutěž neměla ani pořádné šaty a neuměla jsem se nalíčit. Svět se prostě mění, což je samozřejmě správné," řekla Lorenová, která nedávno dokončila nový film Human Voice natočený podle povídky Jeana Cocteaua, v němž hraje se svým synem Eduardem Pontim.

O České Miss 2014 rozhodnou diváci pomocí sms zpráv a online hlasování. Českou Miss World 2014 pak zvolí odborná porota. Budoucí Česká Miss 2014 má zajištěnou účast na mezinárodní soutěži Miss Universe.

Lorenová, která za svoji krásu podle svých slov nevděčí špagetám, jak ji bývá mylně vkládáno do úst, ale své „matce a jejímu DNA", je stále podle ředitelky České Miss Maláčové „synonymem krásy, talentu, přitažlivosti a smyslnosti". Ještě v jednasedmdesáti letech se Lorenová svlékla do spodního prádla a nafotila sérii uměleckých aktů pro kalendář Pirelli. „Léta letí, měla bych se zamyslet nad tím, co budu dělat, až budu velká," prohlásila dnes v Praze.