Základem výstavy jsou tzv. formule, tedy termín, který studio používá jako označení architektonického konceptu. "Tyto formule by měly ukázat, jakým způsobem by se středně velké město jako Lublaň, tedy město s asi 250.000 obyvateli, mohlo rozvíjet," řekl dnes novinářům kurátor výstavy Tomáž Brate. Architekti ateliéru Boštjan Vuga a Jurij Sadar si prý kladli otázku, jak z Lublaně vytvořit jedno z nových evropských architektonických epicenter na prahu 21. století. Právě proto dostala výstava název Formula New Ljubljana, přeloženo do češtiny Formule nová Lublaň.

Výstava uvádí 25 projektů za deset let působení studia, které představují 17 různých formulí. "Formule může spojovat více projektů," vysvětlil jeden z dvojice architektů Boštjan Vuga. Jeden projekt ale může zároveň představovat více formulí, dodal Brate. Podle Brateho patří studio Sadar Vuga Arhitekti k nejvýznamnějším ateliérům mladé generace architektů ve Slovinsku. Projekt budovy pro hospodářskou komoru v Lublani, který Sadar a Vuga realizovali v roce 1999, je v zahraničí nejpublikovanější slovinskou stavbou za posledních 15 let, dodal Brate.

Studio se zaměřilo na otevřenou a pokrokovou architekturu s důrazem na komfort. Vytváří inovativní návrhy na veřejné prostory, interaktivní novostavby, rozlehlé obytné prostory i rekonstrukce starých budov. Různorodost projektů odráží i klientela, která sahá od lublaňské městské radnice a centra slovinské vlády přes projekty pro národní i soukromé zadavatele až po nadnárodní společnosti ve Slovinsku.

Současná slovinská architektura je vlastně architekturou teprve 16 let existujícího státu. Tamější Fakulta architektury čerpala vždy především z autority jednoho tvůrce. Před válkou to byl Jože Plečnik (1872-1957), po ní Edvard Ravnikar (1907-1993). Politická změna na počátku devadesátých let otevřela talentované generaci studentů hranice do zahraničí. Díky zkušenostem z ciziny začaly být jejich projekty mnohem internacionálnější, ambicióznější a také úspěšné v soutěžích na mezinárodní scéně.

Ateliér Sadar Vuga Arhitekti získal již šest různých mezinárodních ocenění a byl čtyřikrát nominován i na cenu Mies van der Rohe Award (2001, 2003, 2005, 2007), kterou za kvalitní architekturu v Evropě jednou za dva roky uděluje Evropská unie a Nadace Mies van der Rohe se sídlem v Barceloně.