Ve hře zůstává také výstavba nových galerijních prostor na Letné, řekl radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL).
„Návštěvníci budou moci cyklus Alfonse Muchy zhlédnout do konce roku 2016," uvedla mluvčí galerie Tereza Ježková. „Národní galerie počítá s dalším využitím Velké dvorany pro vlastní výstavní projekty," doplnila. Ředitel NG Jiří Fajt počítá pro rok 2017 s dvoranou pro projekt, který by měl pro NG připravit čínský umělec Aj Wej-wej.
Smlouva týkající se epopeje končí v únoru 2017, kdy se plátna přesunou na výstavu do Japonska a následně do Číny. Praha vyjednává o zápůjčce i s Jižní Koreou a Chicagem. „Muchova epopej bude po Asii putovat zhruba dva roky," řekl Wolf. „Byla vytvořena pro výstavní účely, aby reprezentovala Prahu a Českou republiku, takže plátna jsou dobře připravena k cestování," doplnil.
Muchovo dílo by podle něj mohlo do metropole přitáhnout víc turistů z Asie. Nejasný je ale osud pláten po návratu z cest. „Nabízí se využití honosných paláců, jako je Colloredo-Mansfeldský, Desfourský nebo Clam-Gallasův palác," řekl radní.
Vhodné místo zatím není
„Možností je i nový výstavní prostor ve zvažované galerii, která by mohla vyrůst na Letné," doplnil. Realizace projektu je ale zatím v nedohlednu. Mucha Praze plátna daroval pod podmínkou, že pro ně město nechá vybudovat důstojné expoziční místo. To se dosud nestalo.
Na žádost Moravského Krumlova podle Wolfa Praha zároveň jedná o možnosti návratu epopeje na Moravu. Stěhování děl do Prahy v roce 2011 vyvolalo obrovskou vlnu nevole. Proti se postavil jak Moravský Krumlov, kde bylo Muchovo dílo vystaveno desítky let, tak vedení Jihomoravského kraje, tisíce lidí i potomek jeden z příbuzných malíře John Mucha.
Dvacet velkoformátových obrazů Alfonse Muchy znázorňuje dějiny Slovanů. Cyklus je kulturní památkou.
Čtěte také: Děti a studenti mohou i letos do expozic Národní galerie zadarmo