„Všechny tři herce považuju za velice výrazné osobnosti, které mi přijdou nesmírně inspirativní. Práce s nimi je pro mě velkou radostí,“ prohlásil režisér inscenace Jakub Korčák, podle něhož může být Bouře nazírána jako Shakespearova bilanční hra o síle a záludnosti divadla. „Může být čtena jako politická hra o kolonialismu a věčném mocenském boji, může být chápána jako absurdní modelové drama o historii světa a šíleného lidstva, které bloudí v zajetí klamu a sebeklamu. Bouři můžeme vidět i jako archetypální obraz rozervané lidské duše,“ uvedl Korčák.

Třikrát Prospero

Prospero je bystrý šlechtic, muž svým způsobem moudrý, ale zároveň despota, a až fanaticky pomstychtivý. „Je to velmi rozporuplná postava s obrovskými schopnostmi vládnout. Má také všechny neduhy, které jsou u lidí s vůdcovskými sklony logicky přítomné,“ doplnil Martin Huba. Více než symbolická je role Prospera pro Dušana Jamricha, někdejšího ředitele Slovenského národního divadla. „Intrikou byl zbaven postu, stejně jako já v osobním životě. Narozdíl od nějměale neposlali do vyhnanství,“ sdělil Jamrich, pro něhož je postava zajímavá svou zkratkovitostí. „V jedné poloze vidíme Prospera ve chvíli, kdy je přímo posedlý pomstou. V dalších si uvědomuje pomíjivost světa a věcí kolem nás. Nakonec ho sledujeme v období, kdy sumarizuje a chystá se na důstojný odchod ze světa,“ vyprávěl Jamrich.

Třetí Prospero Emil Horváth se navíc pražskému publiku představí jako režisér druhé letošní novinky Slavností – hry Jak se vám líbí, která měla premiéru loni v Bratislavě. „V poslední době žiju s Shakespearem víc než s vlastní ženou. Ve svém divadle ještě zkouším postavu Polónia v Hamletovi,“dodal.

Třískův Kaliban

Další osobností hry Bouře bude Jan Tříska coby otrok Kaliban, který se na Shakespearovské slavnosti vrací po pěti letech od premiéry Krále Leara. „Každá ze Shakespearových rolí se do mě zaťala jako sekyra do stromu. Měl jsem v životě to štěstí hrát Romea, což je na jedné straně spektra, a na druhé jsem hrál Krále Leara. Mezi tím jsou další role a jednou z nich je Kaliban. Budu ho hrát podruhé v životě, poprvé jsem jej ztvárnil v Americe. Je to na jedné straně dítě a neviňátko, na druhé muža syčák.Atoměna této postavě láká,“ uzavřel Tříska.

Letní shakespearovské slavnosti se uskuteční od 21. června do 14. září. Vedle novinek nabídnou i osvědčený Večer tříkrálový, Kupce benátského a Othella. Součástí přehlídky bude i výstavní projekt Maximální fotografie, který bude instalován v malebném prostoru jižních zahrad Pražského hradu.