Balet Národního divadla nyní avizuje, že se diváci budou moci s Poluninem v Praze znovu setkat, a nikoli jen na filmovém plátně. „V únoru se uskuteční schůzka s jeho agentem o přesném termínu i obsahu," řekl mluvčí Baletu ND Helena Bartlová. Poluninovo vystoupení v Praze je ale podle ní jisté.

Sergej Polunin je považován za jednu z nejvýraznějších baletních osobností, někdy se mu říká James Dean baletu a bývá označován za nejtalentovanějšího baletního tanečníka své generace, kritika ho někdy přirovnává k legendárnímu Michailu Baryšnikovovi.

Od čtyř let studoval na akademii

Sergej Polunin získal několik prestižních ocenění, mezi jinými Prix de Lausanne a Youth America Grand Prix 2006. Když s ním předloni umělec David LaChapelle natočil taneční variaci na song Take Me to Church od irského zpěváka Hoziera, začala Polunina obdivovat široká veřejnost, nejen baletní publikum. Video mělo 16 milionů zhlédnutí.

Sergej Polunin se narodil 20. listopadu 1989 v ukrajinském městě Cherson. Od čtyř do osmi let trénoval balet na tamní akademii, následující čtyři roky navštěvoval Státní choreografický institut v Kyjevě.

V 19 letech se stal sólistou v Královském baletu 

V Kyjevě žil mladý Sergej jen se svou matkou, rodina se, ve snaze zajistit synovi baletní vzdělání, rozdělila. Otec odešel pracovat do Portugalska, babička do Řecka. Mladý tanečník ve 13 letech přicestoval do Británie.

V 19 letech se stal nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně, ve 23 letech byl dokonce uměleckým šéfem souboru. V Londýně si užíval nejen slávy, ale i všeho dalšího, co život celebrity s sebou přináší, včetně divokých večírků, alkoholu a drog.

Taneční svět je krutý 

V roce 2012 šokoval taneční svět, když oznámil, že s tancem končí, protože se chce věnovat herectví. Nakonec se ale přesunul do Ruska a je prvním sólistou v Moskevském uměleckém akademickém divadle a v novosibirské opeře.

Rozhodnutí pokračovat v tanci prý přišlo právě během natáčení zmíněného klipu, který měl původně být jeho posledním tanečním vystoupením. Taneční svět je podle něj krutý, život tanečníka těžký a málo oceněný. Nyní se snaží i založením nadace Project Polunin, aby byl život tanečníků svobodnější a šťastnější.

Čtěte také: