Nouzový stav v zemi zásadně ovlivnil celou českou kulturu a jeho dopad se nevyhnul ani Signal Festivalu. „Už teď víme, že nás krize ekonomicky zasáhla. Vypracovali jsme proto několik scénářů, jak by mohl festival v říjnu proběhnout a je jasné, že nás čekají změny. Budeme pracovat převážně s českými umělci, objevíme pro návštěvníky nové lokace mimo centrum a přineseme novou trasu. A nevylučuji, že nebude oproti minulým ročníkům méně instalací. Finální podobu osmého ročníku ovlivní dění letních měsíců,“ říká ředitel festivalu Martin Pošta.

Již nyní šéf akce dělá vše pro to, aby zajistil pro všechny návštěvníky bezpečí a ochranu před novým druhem koronaviru. O spolupráci a supervizi požádali organizátoři epidemiologa Rastislava Maďara.

„Jsme s Martinem Poštou v kontaktu, poskytl jsem týmu festivalu odborné názory na současnou epidemiologickou situaci a její možný vývoj. Řešíme, jaká zavést účinná preventivní opatření, aby reflektovala požadavky na bezpečnost prostor ve vztahu k ochraně zdraví osob, které se v nich budou pohybovat,“ upřesňuje Rastislav Maďar.

Téma: soužití člověka s planetou

Letošním tématem festivalu je „Plán B“ – umělecká díla se budou věnovat environmentální problematice a budoucnosti soužití člověka s planetou. Signal Festival 2020 tak bude prezentovat jak díla, která reagují na současný stav a důsledky našeho chování, tak projekty, jež optimisticky hledají možná řešení, která by mohla přinést zdravou budoucnost celému zemskému ekosystému. Festival se uskuteční čtyři podzimní večery od 15. do 18. října a součástí jeho programu budou světelné a interaktivní instalace i umělecký videomapping.

I letos vypsal Signal Festival otevřenou uměleckou výzvu a ta již zná svého vítěze. Umělkyně a multidisciplinární designérka Kateřina Blahutová připraví pro osmý ročník festivalu instalaci s názvem Živý les. Vítězné dílo bude během osmého ročníku festivalu představeno na zcela nové lokaci, která se nachází jen malý kousek od samotného centra Prahy.

Diváci mohou přispět

Jedinečný projekt Živý les vypráví o živelné přírodě v postmoderní a postpandemické době. Les umístěn do malebných kulis městského parku konfrontuje návštěvníky s palčivým problémem české krajiny. Znepokojivou situaci odlesňování přírody je však možné řešit společným úsilím.

Diváci se mohou do instalace interaktivně zapojit. Stačí přispět na výsadbu stromů a vnést do lesa nový život. Umělecké dílo je koncipováno jako crowdfundingová atrakce, která může opakovaně generovat prostředky pro výsadbu stromů a zadržení vody v krajině

Do letošní výzvy Signal Calling se přihlásilo celkem 21 projektů. Blahutová zaujala programovou radu festivalu důmyslnou hravostí a zábavnou interaktivní formou, s jakou zpracovává vážné aktuální téma kůrovcové kalamity.