První výstavou v galerii bude kolekce fotografií Questions Without Answers (Otázky bez odpovědí) od VII Photo Agency. Fotografové této agentury v ní zachytili okamžiky světových dějin od konce studené války až po dnešek. Výstava prezentuje průkopnickou práci fotoagentury VII a fotopříběhy čelních fotografů, jako jsou Alexandra Boulatová, Ron Haviv, Antonín Kratochvíl a Christopher Morris, uvedl Polák.

Kdo usedne v porotě letošního ročníku

Fotografická agentura Sedm (VII) má pobočky v New Yorku, Los Angeles a Paříži. VII odvozuje svůj název od počtu zakládajících fotoreportérů, kteří ji v září 2001 založili. Členem agentury je rovněž český fotograf Antonín Kratochvíl, který spolu s dalšími, Ronem Havivem a Ed Kashim, usedne v porotě letošního ročníku soutěže Czech Press Photo.

Součástí činnosti nového centra bude také organizování novinářské soutěže Czech Press Photo. „Cílem je vytvořit uměleckou zónu mimo střed města a přitom v těsné blízkosti stanice metra, kde na veřejném prostoru postavíme umělecká díla lidem do cesty a přimějeme je k zamyšlení," říká k poslání centra Veronika Souralová, ředitelka Czech Photo Centre.

Prostor před sídlem se upravuje 

Černého plastika je sice už na svém místě, není ale ještě v provozu. Socha se bude částečně hýbat a současně i zachycovat prostřednictvím svých fotoaparátů lidi, kteří kolem ní budou procházet. Celý prostor před Czech Photo Centre se nyní připravuje, uvedl Polák.

Fotožurnalistická soutěže Czech Press Photo se koná pravidelně od roku 1995. Fotografové soutěží v osmi kategoriích, od roku 2013 se vyhlašují také dvě kategorie pro video. Soutěži většinou dominují politická témata, často tuzemská, letos i loni se ale vítězným snímkem stala fotografie ze zahraničí. Loni byla tématem migrace a Fotografií roku se stal snímek Jana Zátorského z Mladé fronty Dnes zobrazující uprchlíky na maďarsko-srbské hranici.

Čtěte také: Pražský palác Akropolis slaví 20 let nezávislé kultury