V keňském slumu žije téměř milion lidí, z toho asi polovina je HIV pozitivních. "Je škoda nechat je jejich osudu jenom proto, že jsou od nás daleko," řekla dnes Yvetta Lizatovićová, která výstavu uspořádala.

Šibík v Kibeře strávil v lednu deset dní, během nichž pořídil vystavované černobílé snímky. "Odpovídají realitě více než barevné. Když vejdete do boudičky čtyři krát čtyři metry, kde ti lidé žijí, nejdřív dokonce nevidíte vůbec nic, jak je tam hrozně šero," uvedla Lizatovićová.

Vstup na výstavu je zdarma; lidé, které vystavené snímky zaujmou, však mohou keňským ženám pomoci zasláním příspěvku na konto 35-9248910287/0100. Získanou částku pořadatelé věnují Keňskému rehabilitačnímu centru pro ženy v Nairobi.

Centrum pomáhá obstarat potraviny a základní péči ženám nakaženým HIV, které se o sebe již nemohou postarat. Většina z nich nemá žádné vzdělání, a proto se nemůže živit jinak než prostitucí; zákazníci jim za sex, obvykle bez použití kondomu, platí částku odpovídající 15 korunám. "Vědomě riskují svůj život, ale nemají na výběr," konstatovala Lizatovićová.

Pracovníci centra proto chtějí od podobného osudu ochránit jejich děti a snaží se jim zabezpečit vzdělání. Prostředky získané charitativními akcemi jim umožňují organizovat kurzy, po jejichž absolvování mohou dívky pracovat jako švadleny, kadeřnice či učitelky ve slumu. Na Šibíkově výstavě jsou vystaveny také jejich výtvory, batikované obrázky, které si návštěvníci mohou zakoupit.

"Ve slumu je pochopitelně hodně násilí, běžně se tu znásilňují děti. To focení bylo hodně depresivní," uvedl Šibík, který se jako fotoreportér týdeníku Reflex pravidelně pohybuje v krizových oblastech. "Dostali jsme nakázáno, že nesmíme být ve slumu déle než do pěti odpoledne - pak už bychom ve zdraví nevyvázli," dodal Šibík.

Výstava potrvá do 23. června; poté ji pořadatelé chtějí instalovat na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Informace o výstavě jsou uvedeny na internetové stránce www.forafrica.cz.