Předseda Akademie věd Jan Drahoš při vernisáži uvedl, že Husova postava budila řadu emocí od nadšeného přijetí až po stejně rozhodné odmítání. Život a dílo betlémského kazatele sloužilo jako velké projekční plátno, na něž si obrazy a představy Husa promítali různé názorové směry české společnosti. Spojovat ji může jeho nadčasové poselství života v pravdě.
Hus podle předsedy Senátu Milana Štěcha patří spolu s Karlem IV. a Janem Ámosem Komenským mezi tři největší postavy českých dějin. Byl největším intelektuálem své doby nejen v českých poměrech. Pro Štěcha je symbolem statečnosti a nebojácné kritiky, jejíž potlačování se nevyplácí.
Husův bezúhonný život uznávali i jeho odpůrci. „Proto si myslím, že je velká chyba, když někteří lidé dávají některé důsledky pozdějšího husitského hnutí za vinu osobně Janu Husovi," uvedl Štěch.
Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout například jedno z nejstarších Husových zobrazení, a to iluminaci v Kronice kostnického koncilu z 15. století. Díky dalšímu obrazovému materiálu se budou moci seznámit s tím, jak se vyvíjelo napříč staletími mistrovo vyobrazení.
Exponáty přibližují i méně známé stránky života a učení kazatele, učitele a reformátora. Jedním z nich je ukázka zápisu do knihy artistické fakulty, kde byl Hus děkanem a sám do knihy zapisoval. Výstava také mapuje mistrovu cestu do Kostnice, kde byl 6. července 1415 upálen.
Čtěte také: Hus převyšuje náklady Karla IV., slavnosti vyjdou Prahu na 75 milionů korun