Pořadatelé akce usilovali o kytarový rekord už loni. To na festival dorazilo 99 kytaristů a kytaristek. „Vypadá to, že letos se loňskému výsledku nepřiblížíme, lidí se zatím registrovalo méně," předpovídal několik desítek minut před spuštěním pokusu organizátor David Berenreiter, zástupce ředitele DDM hlavního města Prahy pro Karlínské Spektrum. A měl pravdu, kytar se nakonec sešlo 58.

Návštěvníci, muzikanti, ani ambasador kytarového rekordu Petr Janda z Olympiku si tím nenechali zkazit náladu. Všichni společně zahráli a zazpívali písně slavné české kapely. Podle ohlášeného plánu zazněly hity Dej mi víc své lásky, Snad jsem to zavinil já a Želva. Tím ovšem Petr Janda neskončil a společně s ostatními méně či více profesionálními muzikanty přidal několik dalších písní na přání.

Nadšení i bez rekordu

„Mrzí mě, že rekord nedopadl, ale říkal jsem si, že skoro 400 lidí je sci-fi. I tak jsem překvapený, 58 lidí je hodně," hodnotil kytarista a zpěvák Petr Janda. Pokus o rekord ho celkově nadchl. „Taková akce mě vždycky lákala. Říkal jsem si, že v symfonickém orchestru hraje třeba pětadvacet houslí. Je to krásný, masivní zvuk. Když se spojí několik stejných nástrojů, ten zvuk je takový něžnější. Na jevišti jsou kytaristé maximálně dva," uvedl frontman Olympiku.

close Kytaristé při pokusu o rekord v rámci multižánrového festivalu Street Happening of Karlín. zoom_in

„Největší počet skupinové hry na kytaru se lidé snaží překonat několikrát do roka. Rekord je ale vysoký, takže je to těžké," uvedl komisař pelhřimovské agentury Dobrý den Filip Rafaj, který tentokrát rekord potvrdit nemohl.

Pořadatelé se nevzdávají

„Dneska to nevyjde, ale to nevadí, do třetice všeho dobrého. Zkusíme to příští rok ještě jednou," uvedl David Berenreiter s tím, že pokus o rekord je pouze třešnička na dortu celé pouliční akce. „Festival je příjemná záležitost. Lidé se setkávají, soustředí se tu dění města, což je účelem," dodal.

Do příštího ročníku si dal za úkol sehnat více peněz na propagaci, aby rekord mohl konečně padnout. Na akci dorazili lidé nejenom z Prahy, ale také z Brna či ze Slovenska.