Výstavu Rudé století tvoří dvanáct oboustranných panelů, které mapují zásadní okamžiky vývoje KSČ od jejího vzniku po rozštěpení sociální demokracie, bolševizaci strany v době první republiky, dobu okupace a ilegality, pronikání do státních struktur na konci války a těsně po ní, uchopení moci v únoru 1948, soudní procesy podle sovětských vzorů, období socialismu s lidskou tváří i utužení v době normalizace a následnou nejistotu, co si počít se sovětskou perestrojkou.
„Jelikož se jednalo o venkovní výstavu, počet návštěvníků není úplně měřitelný, ale kdykoliv jsem Kampou procházel, vždy jsem viděl, že u jednotlivých panelů stojí lidé či celé skupinky. Z toho mám opravdu velkou radost a jsem si jistý, že tato výstava měla smysl. Ostatně, už nyní uvažujeme o dalším tématu, které bychom chtěli prezentovat podobným způsobem,“ sdělil Jiří Pospíšil, předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.
Poslední komentovaná prohlídka proběhne v úterý
Již pět dní po zahájení se výstava stala terčem útoku vandalů. Poničen byl banner s fotografií prezidenta Miloše Zemana. Podobný osud postihl i loňskou výstavu připomínající vraždu Milady Horákové. „Potěšil nás velký zájem o výstavu. Také opakované poškození výstavy paradoxně svědčí o tom, že jsme si vybrali důležité téma,“ řekl jeden z autorů výstavy Petr Blažek.
Poslední komentovaná prohlídka proběhne v úterý 27. července. Představena bude také stejnojmenná kniha, která stručně mapuje stoletou historii KSČ. Úterní setkání bude završeno debatou s historiky na zahradě Werichovy vily. Ti se budou věnovat nejen kořenům a dědictví komunistické ideologie, ale i současným střetům ohledně rozdílné interpretace minulosti.
„Je v pořádku vykládat historii různými způsoby,“ konstatoval ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous. „Ale především je třeba ji znát. Existují fotografie, svědectví, záznamy, prostě historická fakta, která často mluví sama za sebe.”