„Program festivalu je rozdělen do dvou tematických částí. Na jedné straně nabízí koncerty tradiční romské hudby, gypsy jazz, defilé účinkujících v centru Prahy, výstavy výtvarného umění a promítání filmů s romskou tematikou a na straně druhé mezinárodní odborné semináře, z nichž některé jsou věnovány flamencu,“ uvádějí organizátoři.

Příznivci festivalu Khamoro si tedy letos přijdou na své. Dnes se mohou například vypravit na vernisáž děl německé malířky Katarzyny Pollok v galerii Lafemme, která bude hudebně doprovázena skupinou The amen a promítání filmuWe’ll meet again in heaven. Nebude chybět přednáška Rajka Djuriće. Večer se pak v Jazz klubu Reduta uskuteční další gypsy jazz koncert, tentokrát v podání francouzsko– ruského projektu Marina et Moreno Quartet. Zítra se tamtéž odehraje poslední koncert gypsy jazzu v podání francouzské vycházející hvězdy Fréderica Bélinského. Pražané i návštěvníci hlavního města se mohou těšit také na tradiční pestrý průvod účinkujících, který vyrazí do ulic v centru hlavního města ve čtvrtek v poledne. Na něj naváže otevření výstavy Zapomenutá a současná romská řemesla, jejímž autorem je Jan Rác a kterou hudebně doprovodí indická skupina Dhoad Gypsies of Rajasthan. V klubu Roxy se pak uskuteční první z koncertů tradiční romské hudby, na kterém vystoupí kapely Dhoad Gypsy of Rajasthan z Indie, Miro Ilo z Ukrajiny, Šukar ze Slovinska a domácí Kale.

Druhý koncert bude následovat hned v pátek. Jeho hvězdami tentokrát budou Ciganos d´Ouro z Portugalska, Ando drom z Maďarska, Louis Band ze Srbska a Orkestar Strumica z Makedonie. Součástí pátečního i sobotního programu budou i dva odborné semináře na téma Romové a média a Dekáda z pohledu romských žen. Dekádou se myslí desetiletý program, který má zlepšit životní podmínky romské menšiny. Před dvěma lety se do něj zapojilo osm evropských zemí včetně Česka.

Festival Khamoro bude s plnou parádou zakončen v Kongresovém centru, kde se odehraje galavečer tradičníhudby v podání všech kapel, které se divákům představily během pátečního a sobotního programu.