S hrou na klavír začala Růžičková až v devíti letech. Za druhé světové války byla s rodinou vězněná v Terezíně, Osvětimi a Bergen-Belsenu. Po válce pokračovala ve studii hudby na AMU v Praze a v Paříži, od roku 1951 hru na klavír a cembalo vyučovala. V roce 2000 akademii opustila jako profesorka.

Kalabisová-Růžičková se proslavila interpretací děl Johanna Sebastiana Bacha na cembalo, nastudovala a natočila na 35 desek jeho kompletní dílo. V letech 1979 až 1990 byla sólistkou České filharmonie. V roce 2003 získala od prezidenta medaili Za zásluhy II. stupně a francouzský titul Rytíře umění a literatury. Praha ji ocenila už v roce 2012 stříbrnou medailí.

Čestná občanství hlavní město uděluje od roku 1920, předtím udělovala takzvaná čestná měšťanství. V roce 1922 ho obdržel první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V letech 1945 až 1989 byla občanství udělována zejména českým politickým funkcionářům a zahraničním politikům, kteří Československo navštívili.

Čtěte také: V lednu udělí Classic Prague Awards, první vítězkou je Růžičková

Po pádu komunistického režimu bylo odňato J. V. Stalinovi a československým prezidentům Klementu Gottwaldovi a Gustávu Husákovi. Od roku 1990 toto ocenění získalo více než čtyři desítky osobností.

Letos v srpnu Praha navrhla upravit podmínky pro čestné občany. Nově by měli mít nárok na přepravu v MHD zdarma nebo bezplatný vstup na pražské kulturní či sportovní akce. S udělením čestného občanství či medaile hlavního města bude také nově muset oceněný nebo jeho dědicové předem vyjádřit písemný souhlas. Vyhlášku ještě musí potvrdit zastupitelé.