Je jasné, že v refrénu, kde se zpívá „jsem hejtr, včera, dneska i zejtr, ten největší fajnšmejkr“, narážíme na strašlivou češtinu, která se v hatování na internetu (nenávistných komentářích) objevuje tak často, až mám podezření, že je nepíší Češi, říká Radek Banga.

„Takové komentáře škodí nejenom obětem, které když si je pustí k tělu je nemusejí ustát, ale i konkrétnímu pisateli, protože pokud se v hatování vyžívá, pravděpodobně nezvládá žít v dnešní složité době a tím pádem nemůže být ani šťastný. Tady už jde humor stranou. Oběma skupinám lidí chceme pomoct, věnovat se i samotným příčinám hatování, a to prostřednictvím stránek www.itymuzes.cz.“

To je smělý úkol. Máte představu, kdo oni hateři ve skutečnosti jsou? A co když si ani neuvědomují, že mají problém?

Ano, klipem se snažíme také říct, že identifikace haterů není jednoduchá. Osobně si myslím, že se nejedná o velkou skupinu lidí jestli je jich dvacet tisíc, tak je to ve srovnání s celkovým počtem obyvatelstva naší republiky hrstka. Problém je, že ta hrstka sdílí totožnou myšlenku a potkává se na internetu na stejných místech. S klidem se „pouští“ do kohokoliv, nejen do lidí z umělecké branže, a metá po nich nejrůznějšími výrazy, aniž by znala jejich význam. Ono to ve finále vyzní groteskně smutně, co danému člověku jede v hlavě…

Co na to říct? Na jedné straně je dobře, že se můžeme svobodně vyjadřovat, ale to ještě neznamená, že se při tom musíme chovat jako zvěř. Ve 21. století přece nemůžeme někoho posílat do plynu.

Vy podobným útokům nějak čelíte?

Jsem vytrénovaný. Poslední dobou už ale žádné příspěvky nesleduju. Vím, že s některými lidmi je dia- log naprosto zbytečný, je to ztráta času. Jestli na internetu porušují zákon, už není moje starost, nebo zda se na mně potřebují „jen“ vybít, protože jsou sami totální zoufalci, tak tu hořkou slinu spolknu a holt to pochopím.

Trošku jsme se vzdálili od klipu Hater, o jehož scénář i režii jste se postaral sám. Z herců jste do něj přizval Lukáše Pavláska a Marii Doležalovou…

Ona to není náhoda nápad na něj vznikl vlastně během soutěže StarDance, v níž jsme s Marií a Lukášem účinkovali. Lukášovi se v ní vedlo skvěle, postupoval dál a dál a najednou se na Facebooku objevily neskutečné komentáře na jeho tanec a osobu, včetně vyhrůžek smrti. Přišlo mně to šílené. Přece jsme byli součástí show, a tu teda Lukáš umí dělat parádně!

Tehdy jsem se ho veřejně zastal tím, že jsem předělal písničku Imagine od Johna Lennona a zavěsil ji na svém profilu na sociální síti. Měla dobrou sledovanost, takže jsme si slíbili, že spolu haterské téma zpracujeme ještě jinak. Už při psaní scénáře ke klipu, v němž nakonec Lukáš sehrál roli hatera Evžena Báječného a já terapeuta Dalibora Šťastného, jsem na něj myslel. Stejně jako na Marii Doležalovou, která se Lukáše také veřejně zastala.

Kde se ve vás bere to odhodlání bojovat za nepravosti mezi lidmi?

Máme to v rodině. Dědeček i jeho tři bratři působili za války v odboji, všichni padli, děda skončil v Dachau. Tvrdí se, že když někdo přežije koncentrační tábor, jeho potomky to poznamená. Už to tak bude s bratrem Patrikem se za lidská práva snažíme bojovat, myslím, že je to správné. I proto mám svůj preventivní program Když chceš, tak to dokážeš, se kterým jezdím po školách a jehož prostřednictvím se snažím motivovat mládež k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalšího rizikového chování. Jeho součástí bude právě i píseň Hater…

Pořad mám v hlavě toho svého dědečka a říkám si přece nešel do odboje jen tak, přece nepřežil jen tak. Díky němu jsme tady. Nechci, aby se na nás díval z nebe a říkal chlapci, jste zbabělí. A tak když je nějaký společenský problém, když cítím, že je správné třísknout do stolu, tak to udělám.

Za vaše činy mluví i cena Františka Kriegla, kterou vám koncem května za bojkot kapely Ortel při loňském vyhlašování Zlatých slavíků udělila Nadace Charty 77.

Velice si jí vážím, ale už při jejím přebírání jsem řekl, že se necítím nějak výjimečně odvážný. V tu chvíli jsem udělal, co jsem považoval za správné, tak to dělám celý život. Lidí nejen z hudební branže, kteří otevřeně vyjadřují svůj občanský postoj jako já, je dlouhý zástup.

Co se vám zrovna honilo hlavou?

Že je to napůl zvláštní a napůl fajn. Ocitnout se mezi tolika vzdělanými lidmi, kteří toho pro tuhle zemi udělali strašně moc, je obrovská inspirace. S každým, kdo měl chuť, jsem se snažil dát do řeči, všichni ti staří pánové, co byli o holi a najednou spustili jedno moudro za druhým… Říkal jsem si, co mezi nimi jako pětatřicetiletý kluk dělám, vzhlížel jsem k nim s respektem.

Zaznamenal jste v chování vašich kolegů po zmiňované situaci na Slavících nějakou změnu?

Ani ne. Zpětně bych to dovysvětlil spousta lidí, která na Slavících byla, vůbec nevěděla, která bije. Ortel neznala, neřešila jejich projev a texty pro mě s nepřijatelnou rasistickou a xenofobní rétorikou. Myslím, že v tu chvíli jsme byli s hrstkou dalších kolegů, včetně Ivy Pazderkové či Pekaře, trošku napřed, informace o kapele Ortel, která se mimochodem Slavíků neúčastnila poprvé, jsme měli. Odchodem ze sálu při jejím oceňování jsem chtěl docílit toho, aby se lidé zamysleli, čemu vlastně tleskají.

Pak proběhl jakýsi komentář Lucie Bílé, o kterém jsem přesvědčený a ona sama o tom mluvila ve svém dokumentu, že nesměřoval na mě. Prostě tam nastal komunikační zmatek. Obecně vzato Slavíka jsem považoval za prestižní cenu. Ale jestli jej může dostat každý, komu fanoušci pošlou hlasy, protože jedou na autopilota a nepřemýšlejí, co dělají, tak se ta prestiž pro mě vytrácí. V tom případě nechápu smysl té soutěže.

Řekla bych, že nebudete sám… Mimochodem, jaké máte léto? Pracujete i na dalších nových věcech?

Rozhodli jsme se pro jiný model, protože byť to spousta interpretů neřekne nahlas, dneska album neznamená vůbec nic, jde spíš o PR prvek. Se skupinou jsme si slíbili, že budeme přicházet se singly a k nim vždycky natočíme videoklipy. Chtěli bychom udělat tak tři čtyři do roka. Teprve až na jejich základě, podle toho, které singly se budou posluchačům líbit, desku postupně sestavíme. A třeba ji vydáme jako vinyl, kdo ví?

A z koncertních plánů?

Nedávno jsme hráli ve Štrasburku a spousta dalších koncertů nás čeká, pojedeme například i do Polska. Vedle zpěvu se věnuju i skladatelské činnosti. Vůbec teď budu hodně tvořit, mám na to takovou správnou letní náladu.

Jinak jsem člověk, který se nikam nehrne, všemu nechávám naprosto volný průběh. Ale režírovat klipy mě baví. Asi jsem ošklivý režisér nechci přímo říct, že by mě bavilo buzerovat lidi kolem sebe, ale to, že máte v hlavě nějakou myšlenku, spojíte ji s hudbou a na konci se díváte na výsledek se zjištěním, že to dopadlo, jak jste chtěla, je fajn.

Skládáte pro mnohé rozpětí umělců je široké. Jak se vám psalo například pro Karla Gotta?

Bylo to těžké, ale v jeho případě jsem měl úplně jasnou vizi. Vnímám ho jako českého Toma Jonese, takže jsem chtěl docílit stejného soundu. Napsal jsem písničku Tak pojď se mnou, Karel ji slyšel a okamžitě jsme oba řekli, že to je ono. Nakonec jsme ji udělali jako duet, ačkoliv jím původně být neměla. A navíc jsem si s ním dal i turné, což byla velká škola života.

Tanec vás už životem neprovází?

Už ne. Ve StarDance mě docela bavil, ale postupně jsem si uvědomoval, že to není moje krevní skupina. Potom soutěž skončila a s ní opadla i celková taneční euforie… Jsem prostě hudebník, patřím na pó- dium s mikrofonem v ruce a s muzikanty po boku toho se nevzdám. A i když jsem si chtěl tanec jenom zkusit, je možné, že mi byl nakonec v pohybu na jevišti k užitku.

Náhodou vám to šlo moc hezky.

To možná jo, ale otázka je, jestli vás tanec chytne, jestli ho cítíte, nebo ne. Mě bohužel zase až tolik nechytl. Navíc jsem od patnácti let aktivní fighter, k životu potřebuju spíš boxovací pytel…