Následně uvede výběr z programu od 31. března do 17. dubna při regionálních ozvěnách v tuctu měst. Na tiskové konferenci v Praze to oznámila programová ředitelka Hana Cielová.

Bobuľová, která od 90. let žije v Itálii, tam před devíti lety prorazila filmem Ferzana Özpeteka Svaté srdce. Hrála i ve filmech Paola Genoveseho Nedospělí a Ivana De Mattea Na hraně. Ve filmu o Coco Chanel se o roli módní ikony podělila se Shirley MacLaine.

Za herecké výkony posbírala takřka všechny důležité ceny italského filmu: Davida di Donatella, Stříbrnou stuhu od kritiků a další. V Praze bude mít poctu, sestavenou právě z její italské filmografie.

Zájemci z řad filmových fanoušků se už hlásí do 33členné poroty, která udělí Grand Prix a je otevřená komukoli. Přihlášky se přijímají do 28. února. Bližší informace jsou na www.febiofest.cz.

Během posledních šesti let Febiofest uvedl retrospektivy kinematografií Norska, Dánska, Švédska, Estonska a Finska, a to včetně poct osobnostem jako Roy Andersson, Thomas Vinterberg, Fridrik Thór Fridriksson, Jan Troell, Peter Naess a Ruben Östlund.

„Čeští diváci oceňují severský smysl pro humor. Letos budou vrcholem sekce Světla severu dva snímky - finsko-česká koprodukce Láska, soudruhu! a norsko-česká koprodukce Detektiv Down. Jejich předpremiéry doplní diskusní panel o spolupráci českých producentů. Kromě finské režisérky Taru Mäkeläové a norského režiséra B?rda Breiena (Kurz negativního myšlení) na něj zveme i reprezentanty Finské filmové nadace a Norského filmového institutu," uvedli programoví ředitelé Štefan Uhrík a Hana Cielová.

Soutěž pro fanoušky

Letošní novinkou je soutěž I ty jsi filmařem určená pro ty fanoušky, kteří festivalu do 15. února pošlou krátký film na jakékoliv téma natočený na mobilní telefon nebo tablet. Febiofest letos zřizuje institut charitativního partnerství - výtěžkem ze série projekcí podpoří Klub nemocných cystickou fibrózou. Celý program zveřejní 5. března, o týden později bude zahájen předprodej vstupenek po 89 korunách.

Už koncem 90. let si současný prezident festivalu Fero Fenič stěžoval na nedostatek financí. „To je jediná věc, která se mi v tom uplynulém dvacetiletí nepovedla," řekl. První grant dostal až při pátém ročníku a ani letos podle něj není situace jednoduchá. „Jsme odkázáni na podporu z veřejných zdrojů, ovšem stále nemáme hlavního partnera," vysvětlil s tím, že i proto loni předal tuto přehlídku jinému vedení.

Ve čtvrtek 23. ledna pražští zastupitelé rozhodovali o rozdělení kulturních grantů za celkem téměř 177 milionů korun. Febiofest, který požadoval každoroční příspěvek deset milionů korun, neuspěl.

Čtěte také: Praha rozdělila granty: nejvíc divadlům, Febiofest nemá nic