Registraci do městské knihovny má přes 170 tisíc Pražanů. Ročně tu evidují asi šest milionů půjčených knih. „Počet výpůjček setrvale klesá, a to už od roku 2004, kdy se tato hodnota vyšplhala na své maximum. Nejsme v tom ale sami, je to celosvětový trend," říká mluvčí městské knihovny v Praze Lenka Hanzlíková.

Knihovny přestávají plnit funkci půjčoven 

Z údajů, které má knihovna k dispozici, vyplývá, že stále více lidí dává přednost čtečce před klasickou knihou. Městská knihovna v Praze zpřístupňuje e-knihy od roku 2009, k dnešnímu dni jich je v katalogu přes osm set. „E-knih se ročně stáhne kolem milionu, letos jsme zaznamenali navýšení o asi pět procent," upřesňuje zájem o knihy Lenka Hanzlíková.

To, že si čtenáři stahují knihy z pohodlí svého oblíbeného křesla, ovšem není dobrá zpráva pro kamenné knihovny. Ty postupně přestávají plnit funkci klasických půjčoven. Knihovníci mají stále více práce s tím, aby zaneprázdněné Pražany zaujali.

Knihovna pořádá kurzy šití

Proto se postupně z knihoven stávají multifunkční prostory. Čerstvou novinkou je šicí stroj v ústřední knihovně na Mariánském náměstí, který tam mají zdarma k dispozici všichni registrovaní návštěvníci. Od příštího roku by se v dílně knihovny měly pořádat i kurzy šití. První kurz se už dokonce uskutečnil. Konal se minulý týden a šily se na něm mikulášské punčochy.

„Přišlo asi dvacet lidí, což pro nás bylo příjemným překvapením. Příští rok bychom v podobných akcích rádi pokračovali," prozradila mluvčí městské knihovny Hanzlíková.

Knihovny učí seniory psát Wikipedii 

Šicí stroj v knihovně ale zdaleka není jedinou odbočkou od knih. V ústřední knihovně mají Pražané k dispozici 3D tiskárnu. Aktuálně si tam za symbolických deset korun mohou vytisknout vánoční ozdoby. Městští knihovníci pořádají i různé kurzy. „Učíme seniory psát Wikipedii, pořádáme kurzy psaní pro mladé autory, zájemci si zkouší tvořit komiks," vyjmenovává jen některé příklady Hanzlíková.

Novou roli knihoven potvrzuje také předseda svazu knihovníků a informačních pracovníků Národní knihovny Roman Giebnisch. „Knihovny by měly být takovým obývákem města místem, kam lidé půjdou trávit svůj volný čas," míní.

Mladí lidé v knihovně hrají počítačové hry 

Jejich využití bude podle něj do budoucna ještě mnohem mnohostrannější, například by mohly sloužit jako hudební klubovny pro místní kapely nebo půjčovny hudebních nástrojů.

„Dnes chodí mladí lidé hrát do knihovny například počítačové hry. A nachází tu i další množství aktivit. To je vlastně i další výhoda knihoven. Nikdo vás nenutí, co máte v knihovně dělat," dodává.

V Klementinum přivítají tanečníky 

O tom, že ani národní knihovna nezůstává pozadu, svědčí i množství akcí, které tam pořádají. Například v prosinci na půdě Klementina přivítají tanečníky v rámci vystoupení Dialog tance a hudby.

V úterý hlavní nádvoří ožije vánoční atmosférou, konat se tu bude totiž vánoční jarmark, na němž budou své rukodělné výrobky prodávat členové klubu tvořivých knihovníků.

Oblíbené knihy Pražanů v roce 20161. Matt Groening Simpsonovi
2. Jim Benton Můj milý deníčku
3. Richard Dungworth Angry birds
4. Kateřina Tučková Žítkovské bohyně
5. Antoine de Saint-Exupéry Malý princ
6. Jonas Jonasson Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
7. Robert Galbraith Volání kukačky
8. Ernest Hemingway Stařec a moře
9. Rebecca Johnson Julinka a její zvířátka
10. Gillian Flynn Zmizelá

Čtěte také: Knihovnám chybí prostor, peníze a technologie, uvádí koncepce