Mezi 18 místy, na nichž se letos bude číst, je střecha Paláce Lucerna, podzemní tunely Národního divadla, farní klub u Panny Marie Sněžné, komunitní centrum Život 90, kampus Hybernská, Skautský institut nebo byt Františka Palackého. Vstup na všechna místa je zdarma. Současně se podobně bude číst v dalších 51 městech v Česku. Česká centra organizují Noc literatury také v Evropě i v zámoří.

Každá ze 17 zúčastněných zemí představí jednoho svého současného autora v novém českém překladu. Novinkou letošní Noci literatury je zařazení romské literatury, konkrétně čtení z knihy Jany Hejkrlíkové Má inkoustová léta. Organizátoři připravili i Noc literatury dětem. V interaktivní dílně se mohou děti všech věkových kategorií seznámit s dětskými knížkami z evropských zemí, poslechnout si četbu pohádek či se zapojit do slovních her. Akce se koná od 13 hodin na Střeleckém ostrově.

Noc literatury iniciovala Česká centra v roce 2006, každoročně podle pořadatelů akce přiláká 8 tisíc návštěvníků. Za dobu svého konání představila jen v Praze více než 200 knih. Každoročně se zvyšuje počet míst a měst. V předchozích letech se četlo například na Malé Straně, úspěšná setkání s literaturou byla také v Libni, na Smíchově, na Letné, na Žižkově, v Dejvicích, v Karlíně a loni v Nuslích či Michli.