Pro celovečerní inscenaci, v níž sám tančí, se Cherkaoui nechal inspirovat filozofem, lingvistou a levicově orientovaným aktivistou Noamem Chomským, zvláště jeho obhajobou svobody řeči. Vnímá ji jako zásadní svobodu výrazu umožňující bourat tabu. Ve své inscenaci se Cherkaoui zabývá zlomovými momenty, které člověka posouvají a dávají mu možnost růst.

| Video: Youtube

Festival má motto Tancem proti předsudkům

Námět představení divákům pomáhaly přibližovat texty Chomského v podání protagonistů inscenace, diváci je dostali v češtině. Spolu s choreografem proslulým zkoumáním nejrůznějších stylů jeviště patřilo čtyřem tanečníkům a čtyřem muzikantům se znalostí hudby Japonska, Koreje, Konga a Indie. Ve fyzicky náročných výkonech muzikanti někdy také tančili a tanečníci zpívali.

Festival Tanec Praha má ve svém 29. ročníku motto Tancem proti předsudkům. Potrvá do 28. června, zavítá do dvacítky obcí a měst a uvede taneční představení dvou desítek zahraničních tvůrců a interpretů. Cherkaouiho tvorbu pražské publikum uvidí ještě jednou. Choreograf totiž vytvořil představení pro český soubor 420people, společně ho uvedou 4. června.

Cherkaouiho záběr je široký

Cherkaoui patří ke špičkám současného tance, spolupracoval s herci Keirou Knightleyovou a Benedictem Cumberbatchem nebo pařížskou operou. Bývá označován za jednoho z nejvýraznějších talentů současné taneční scény. Na festivalu Tanec Praha vystoupil už v roce 2011 s představením Sutra, do kterého zapojil šaolinské mnichy.

Cherkaouiho záběr je velmi široký. Vedle buddhismu se pro svá díla inspiroval flamencem, indickým tancem, ale stejně tak vzdal poctu Michaelu Jacksonovi s proslulým Cirque du Soleil, spolupracoval s filmem, divadlem i výtvarníky.