František Smolík se narodil 23. ledna 1891 v Praze v rodině obchodníka. Vyučil se elektrotechnikem, ale proti vůli otce začal v sedmnácti letech hrát s kočovným divadlem.

Oslnil jako doktor Galén v Čapkově dramatu 

Postupně působil v řadě hereckých společností a ve východočeských divadlech. Jeho angažmá ve Švandově divadle přerušila první světová válka, do níž byl povolán jako sanitář.

Po válce vystřídal řadu scén, až nakonec v roce 1934 zakotvil v Národním divadla, kde hrál do roku 1961. Oslnil zde například jako doktor Galén v Čapkově Bílé nemoci.

Jeho manželka byla také herečkou 

Jeho herecké spektrum bylo široké, od komických rolí až k dramatům a tragédiím. Ve filmu si s oblibou zahrál různé učitele a profesory (Před maturitou, Škola základ života, Vyšší princip), se smutnou věrohodností dokázal ale například ztvárnit i postavy lidí propadajících alkoholu (Městečko na dlani, Batalion).

Jeho manželka Milada, se kterou se oženil v roce 1920, byla také herečka. Působila v činohře Vinohradského divadla a v Národním divadle. Zemřela necelých deset měsíců po smrti svého manžela.

Čtěte také: Pohřeb Michala Pavlaty bude 27. ledna ve strašnickém krematoriu