„Nikdy jsme si nemysleli, že se dočkáme takové trapnosti, jakou je oslava pětadvacetin,“ uvedl kapelník Martin Němec.

„Když jsme začínali, tak třeba kapele Olympic bylo dvacet a nám to připadalo nepatřičné. Tehdy jsme si říkali, že rock´n´roll se má hrát do určité doby a pak se s tím má skončit. No a vidíte, sami fungujeme dál,“ doplnil.

Název formaci vymyslel jeho spolužák ze střední umělecko-průmyslové školy. „Snad za každou větou říkal – to je bezprecedentní, to nemá precedens. V tu dobu jsme zrovna rušili skupinu Duševní hrob, protože jsme si říkali, že bychom si s takovým názvem asi moc nezahráli. Tak jsme dali dohromady Precedens. Ještě že ten kamarád říkal zrovna tohle slovo. Doufám, že jsme mu vtiskli jiný smysl, než ten právnicko-odborný,“ řekl Němec.

Během let se ve formaci vystřídalo tolik členů, že už to prý ani nejde spočítat. „Nejsme moc dobří archiváři. Kontakty na všechny kolegy jsem si sice pečlivě zapisovala, ale u nějakého pětistého jsem přestala. A to už je nějaká řádka let,“ prohlásila Bára Basiková, kromě níž ve skupině Precedens zpíval několik let i Petr Kolář.

Za docela velkou chybu v existenci kapely považuje Martin Němec změnu jejího názvu. „Kdysi, když se k nám Bára zase jednou vracela, tak jsem skupinu přejmenoval na Basic Beat. Přiznávám, že ze zištných důvodů, abych vypíchl Bářino jméno. Stejně jsme ale pořád dělali písničky Precedensu, takže jsme se k původnímu pojmenování zase vrátili,“ podotkl Němec.

Myšlenky na vydání zbrusu nového alba jej prý vůbec nenapadají. „Na koncertech pořád hrajeme písničky z desky Aurora, protože máme pocit, že ještě není úplně vyždímaná, vyčerpaná – tedy na rozdíl od nás. A navíc se chceme vracet k věcem z původního repertoáru, kterým chceme dát trošku nový, moderní háv. Zatím máme stále co hrát,“ dodal kapelník.