„Do Prahy dorazil z Londýna bubeník Jiří Hrubeš, kterého po jeho emigraci v roce 1985 za bicími vystřídal Klaudius Kryšpín. Kapela je tak kompletní a zkoušky se rozjedou naplno," řekl Kocáb na dnešní prezentaci v Praze. Končí tak roztržka, kdy se v roce 2006 rozhodl pokračovat sám s novou skupinou, kterou tehdy pojmenoval Pražský výběr II.

Čtěte také: Koncert The View v Lucerně měl šťávu

„Jednu dobu to vypadalo dost beznadějně. Ale nedalo to velkou práci, protože u všech členů doutnala touha si zahrát. Spravily to v podstatě dvě schůzky a naskočila stejná bezprostřední a trochu lehkovážná atmosféra, která k té kapele za starých časů patřila," uvedl.

Uvolnění přinesl pohřeb Václava Havla koncem loňského roku, kde si Kocáb s Pavlíčkem po šesti letech stiskli ruku. Rozhádaná kapela se pak rozhodla očistit své jméno u fanoušků a získat zpět ztracený lesk. Jejímu návratu v sestavě z dob největší slávy bude po vydání Straky v hrsti předcházet vydání reedice alba Výběr z roku 1987. V prodeji se v aktuálním zvukovém remasteringu a s inovovaným obalem objeví už 19. října.

Kryšpín pokládá tuto desku za největší dílo, na kterém kdy pracoval. Je první, na které si s Pražským výběrem zahrál. Na koncertech zazní také hity z alba Straka v hrsti – oba bubeníci se tak na pódiu vystřídají.

Podle Kocába budou aranže původní. „Budeme se snažit zahrát co nejpřesněji, i když se během let vyvíjely a hráli jsme je jinak," dodal. Přízeň fanoušků ho těší, ale zároveň chápe, že po sedmi letech na Pražský výběr žádný z nich nezapomene. „Ti, co s námi těch třicet let jdou, na nás prostě nemohou zapomenout," podotkl. Na turné má vzniknout záznam na DVD.

V těchto dnech vrcholí práce na scénografii, osvětlení a dramaturgii koncertního turné. Kostýmy si však připravuje každý z členů skupiny sám. Fanoušci nebudou ošizeni ani o proslulou postavu Artura Ropotáma, která provázela koncerty kapely v jejím nejslavnějším období. „S tím to bude ale těžší. Masek jsem měl několik, ale už je nemám. Zjistil jsem ale, že na Barrandově uchovali jednu z filmu Pražákům, těm je tu hej," doplnil Kocáb.

close Pražský výběr II zoom_in

close Comeback Pražského výběru zoom_in