Od roku 1990 instalovala Praha za své peníze jen čtyři výtvarná díla do veřejného prostoru. A žádné z nich nebylo nové. Šlo o věci, které byly vytvořeny už dříve a pouze byly znovu dány do ulic. Naposled šlo loni o obnovený památník Jana Palacha na Alšově nábřeží od amerického architekta Johna Hejduka.

Na podobu díla nevypisují spolky soutěž 

Velmi malé číslo však neznamená, že by v pražských ulicích nepřibývaly žádné umělecké počiny. Na rozdíl od magistrátu je umisťují městské části. Mnohdy jde však o díla nevalné kvality.

„Většina věcí je z iniciativy různých spolků, které na podobu díla nevyhlašují výtvarnou soutěž," popisuje Marie Foltýnová, kurátorka veřejné sbírky Galerie hlavního města. Výsledné dílo pak zdarma dostane radnice.

Nikdo neřeší, jak sochy vypadají 

„Praha je pod nánosem různých darů, jako je například památník Puškina na Praze 6 nebo okřídlený lev na Klárově," doplňuje předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu Eliška Kaplický Fuchsová. Postup, co při umisťování děl do veřejného prostoru dělat, zatím metropoli schází.

Pokud jde o umístění sochy do historické části města, památkáři pouze posuzují, zda dílo nenaruší památkové hodnoty lokality. „Nikdo v Praze neřeší, zda je dílo vizuálně na takové úrovni, aby mohlo být trvale instalováno," říká Foltýnová.

Procenta na umění prosadil Stropnický 

Na metodice by se mělo začít brzy pracovat. Pro příští rok město vyčlenilo 135,1 milionu korun na umělecká díla. Částka odpovídá dvěma procentům z celkové sumy, kterou město utratilo na stavební investice za rok 2015. Tímto pravidlem by se měli řídit i v nadcházejících letech. Vždy půjde o peníze z předchozího roku.

Procenta na umění prosadil dřívější náměstek primátorky Matěj Stropnický. Byla to jedna z jeho podmínek, za kterých byla Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL, STAN) ochotná vzkřísit spolupráci s ANO a ČSSD. Podle Kaplický Fuchsové dává povinná podpora umění Praze možnost, jak přilákat více turistů.

„Máme ideu pozvat světoznámého sochaře, který by město obohatil o své dílo. Přilákalo by to turisty, jako třeba Fazole v Chicagu," říká pražská zastupitelka. Zaplavení města moderním uměním se nebojí. Před kvantitou chce dát přednost kvalitním výtvorům.

Vhodné lokality mají vytipovat architekti a urbanisté

Kaplický Fuchsová by ráda viděla moderní počin kupříkladu před Kongresovým centrem nebo na Palachově náměstí, až projde obnovou. Její plány však krotí radní Wolf, podle něhož by politici neměli do výběru místa ani děl zasahovat.

Jak bude vypadat rozhodování o dílech, mají vypracovat pracovníci Galerie hlavního města. Vhodné lokality pak mají vytipovat architekti a urbanisté z Institutu plánování a rozvoje. Zatím se zdá, že by umělecké realizace nemusely vznikat jen v blízkosti staveb, z jejichž budování jdou na ně peníze.

Lidem chybí přehled o současném trendu

Od kvalitních děl v pražských ulicích si odborníci slibují určité vzdělání Pražanů. Obyvatelé tuzemské metropole totiž nebyli posledních 25 let nijak vychováni v uměleckém směru. Podle sochaře Pavla Karouse se to projevuje tak, že mnoho lidí si pod označením socha představí figuru na podstavci. Což už je však přežitek.

„Díla by měla být poplatná současného vizuálnímu názoru. Nikoliv se obracet stále do 19. století," doplňuje jeho názor kurátorka Foltýnová. „Začne-li se objevovat řada kvalitnějších realizací, lidé si na moderní umění zvyknou a začnou chápat, že se nemůžeme vyjadřovat prostředky jako před 200 lety," uzavírá Foltýnová.

New York už ozdobilo tisíce výtvorů

S některými ukázkami moderního umění se mohou lidé v Praze seznámit už nyní, přestože nevzešlo z popudu města. Turisticky atraktivní je pohyblivá socha Franze Kafky u stanice metra Národní třída, kterou navrhl český výtvarník David Černý. Ta byla na piazzu u obchodního domu Quadrio instalována před dvěma lety.

Povinně přispívat z veřejných investic platí v řadě evropských i světových městech. Nejvíce se vyzdvihuje norské Oslo a americký New York, v němž už bylo do veřejného prostoru postupně umístěno několik tisíc děl, z nichž některá byla v ulicích jen dočasně.

Sochy v městech. Infografika.

Čtěte také: Bronzoví koně doputovali před knihovnu v Rakovníku od Národního divadla